Prostředí Piláku dobře zná důchodce Zdeněk Beran. „Chodím pravidelně okolo Piláku na procházky. Je hned několik možností, kam se vydat. Nejčastěji chodím na Táborky. A s tím, jak se probouzí jaro, jsou vyhlídky ještě lepší. Je dobře, že se chce areál posouvat kupředu. Aspoň nezatrne a najdou si k němu cestu i další. Sám do něj rád chodím na limonádu. Pivo už kvůli zdraví pít nemohu,“ popisuje Beran svůj názor. Detaily změn přiblížil žďárský starosta.

Poliklinika ve Žďáře nad Sázavou
Ve Žďáře vylepší polikliniku. Opraví i popraskanou rampu a schody

Martin Mrkos poznamenal, že se to bude týkat zázemí pro turisty. „Z dat, které máme, vyplývá, že zájem o kempování roste. A ten kemp na Piláku by se v místě mohl do budoucna stát takovou vlajkovou lodí. Nabízí totiž jak ubytování, tak volnočasové aktivity,“ okomentoval starosta.

A dodal, jaké investice do infrastruktury plánují. „Změnila by se recepce. V současnosti totiž není příliš reprezentativní,“ sdělil a pokračoval s dalším výčtem.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Místo recepce by nově vznikl multifunkční objekt, který by měl zelenou střechu. „Recepce by sloužila také jako informační kancelář. A k tomu by ji využívali cyklisté i další turisté jako takové odpočinkové i setkávací místo. Vhodné by to bylo i pro hendikepované, protože prostory budou bezbariérové,“ předeslal Mrkos.

Podle starosty změny neovlivní pouze samotný kemp. „Projekt obsahuje i opravu okolních ploch. Týká se to například i schodů. Ty budou zasazené lépe do svahu. Vybudovala by se také terasa pro odpočinek a pro zaparkování koloběžek i kol,“ doplnil s tím, že předpokládají investice do dvou milionů korun.

Město také zvažuje dotaci. Ta by dokázala pokrýt polovinu nákladů. „Je to jeden z prvních kroků, jak kemp někam posunout a uspokojit zvyšující se poptávku,“ nastínil Mrkos.

Obchvat začne na křižovatce ulic Chelčického a Jihlavská.
VIDEO: Obchvat Žďáru. Podívejte se, v jakých místech vznikne

Pilák vyhledávají kromě turistů také rybáři. Ti totiž mohou v nádrži zkusit chytit nějaký úlovek. Kvůli minigolfu, tenisovému kurtu či různým hřištím vodní plochu u Žďáru navštěvují také rodiny s dětmi. To je i příklad Karla Libového. „To okolí Piláku je moc pěkné. Doporučil jsem to i přátelům, aby si sem zajeli na dovolenou. A byli spokojení. Takže pokud by se nabídka zlepšila, tak tím jedině lépe,“ zamyslel se muž.