Ještě před deseti lety byla Pilská nádrž u Žďáru nad Sázavou jen nepříliš vzhlednou vodní plochou. Potenciál však měla obrovský, hlavně coby místo k odpočinku a rekreaci. „Jsem rád, že se to tam opravilo. Občas tam jezdíme na celý den s vnoučaty, která si to tam nemohou vynachválit,“ podotkl důchodce František Beránek z Velkého Meziříčí.

Na břehu nádrže totiž vznikl volnočasový areál Pilák, který nabízí řadu aktivit. Těžko by se to však podařilo bez dotací z Evropské unie. Úpravy prostranství totiž vyšly na desítky milionů korun. „Je fakt, že občas se na Unii nadává jako na byrokratický moloch, ale zrovna tohle je dobrá ukázka, jak dobře se dají ty peníze využít. Kéž by to tak bylo u všech projektů,“ zamyslel se Beránek.

Pilák a jeho okolí.
Pilák ve Žďáře se změní. Kemp i jeho okolí bude mít lepší zázemí

Zajímavé přitom je, že finance určené na tento prostor určený pro volný čas šly ruku v ruce s prostředky na úprava prostranství kolem nedalekého kostela svatého Jana Nepomuckého zapsaného díky jedinečné architektuře Jana Blažeje Santiniho-Aichla na Seznamu Unesco.

Žďár nad Sázavou přitom šel do toho projektu už od začátku s tímto záměrem. „Jeho příprava byla zahájen v prosinci 2011. A jeho cílem bylo vybudování moderního volnočasového areálu u Pilské nádrže s návazností na informace o Santiniho stavbách v České republice,“ vysvětlila mluvčí Žďáru nad Sázavou Blanka Sobolová.

Žďárský Santiniho okruh za poznáním a aktivním využitím – Příměstská rekreační oblast Pilská nádrž

  • Termín realizace: září 2013 – červenec 2014
  • Cena stavby: 32 mil. Kč vč. DPH
  • Dotace: 22,9 mil. Kč

Stavba tak zahrnovala nejen tolik navštěvovaný amfiteátr na Piláku a jeho atrakce v podobě hřišť, lanové dráhy či balančního mikáda, ale i poněkud vážnější záležitosti. „Součástí projektu se stala úprava území v sousedství kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato úprava spočívala ve vybudování další pěší trasy na severozápadním svahu a její napojení na stávající naučnou stezku,“ doplnila mluvčí s tím, že nejprve byla pro toto území zpracována studie, která byla projednána v září roku 2012 s veřejností a následně ji schválila rada i zastupitelstvo města.

Stovky lidí si v sobotu přišly prohlédnout i vyzkoušet lákadla nového sportovně-rekreačního areálu u Pilské nádrže.
Na otevření odpočinkového areálu Pilák zamířily stovky návštěvníků

Pilák se veřejnosti poprvé otevřel v červenci 2014, letos si tedy připomene deset let, což umocní i program festivalu Kultura pod hvězdami, který se v areálu bude konat na konci srpna. Jeho hlavními hvězdami bude třeba Marián Vojtko, Sagvan Tofi či Dana Morávková a Jan Čenský. „Pilák je zkrátka skvělé místo. A to také na krátké výlety s dětmi, odpočinek po práci i o víkendu. Jako bezva aktivita pro celou rodinu je třeba minigolf nebo discgolf,“ poznamenala mluvčí.

Podle ní vše výše popsané vyšlo na 32 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Žďárané ale tuto částku nezaplatili celou ze svého. Stavbě velmi pomohla dotace 22,9 milionů korun z programu ROP Jihovýchod.