Před dnešním otevřením musel celý areál projít celkovou údržbou. „Museli jsme vyčistit a uklidit vnitřní prostory budov a také pochopitelně uklidit venkovní prostranství, posbírat popadané klestí a podobně. Dělali jsme všechno proto to, aby byl areál na novou sezonu pro návštěvníky připraven," konstatoval Vladimír Kovařík, ředitel příspěvkové organizace Sportis, která centrum Pilák spravuje. K dispozici zatím podle jeho slov nebudou jen loďky k projížďce po Pilské nádrži.

V údržbě volnočasového centra chce Sportis na jaře ještě pokračovat, v průběhu roku pak má dojít na dílčí modernizace. „Plánujeme několik drobných změn a novinek. Měla by se například upravit plocha pod cvičebními stroji. Pravděpodobně zvolíme zámkovou dlažbu, aby se pod stroji netvořilo bahno. Dále do areálu plánujeme umístit nové lavičky či stojany na kola," dodal Vladimír Kovařík.

Rekreační areál u Pilské nádrže byl vybudován v letech 2013 až 2014 na ploše pěti hektarů. Celkové náklady činily 27 milionů korun. Město získalo na jeho výstavbu pětaosmdesátiprocentní dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Návštěvníkům se areál otevřel začátkem loňského července. Prohlédli si nové budovy, kde našel místo stánek s občerstvením nebo toalety, dále půjčovna či sklad sportovního náčiní. V okolí vyrostla nejrůznější hřiště pro děti i dospělé, prolézačky i pískoviště pro děti.

Hřišť nabízí Pilák hned několik travnaté hřiště na fotbal, víceúčelové s umělým povrchem i hřiště písčité, stoly na ping-pong, fitpark s nářadím na cvičení, ale také minigolf nebo discgolf a další třeba les na honěnou nebo balanční dráhu. „Já rád zajdu právě do fitparku na stroje. Člověk se protáhne, zaposiluje si a protože je to na čerstvém vzduchu, ani se tolik nezpotí. A když je v létě dobrá voda, zchladí se v Piláku," chválí si služby parku například amatérský sportovec Josef Nový ze Žďáru nad Sázavou.