Jednou z nich byl i jeden milion korun. A jak ho nejlépe využít? Pikárečtí v tom mají jasno. „Rozhodně bych je použila na inženýrské sítě nových stavebních parcel, aby tady mohly vyrůst nové domy a mladí měli kde bydlet,“ navrhla Jana Juráková.

Stejný názor má i Jana Hořínková. „Zasíťování parcel nás dost tlačí, chybí na to peníze. Takže si myslím, že by ten milion měl být použit právě tady na to,“ vysvětlila.

Že peníze půjdou opravdu na parcely, nevylučuje ani starosta František Broža. „Ještě jsme o tom nemluvili, ale je to možné. Pozemky je potřeba udělat,“ sdělil.

Pikárečtí jsou na svou vesnici po právu hrdí a z vítězství mají upřímnou radost. „Jsem hrozně šťastná, že se nám to podařilo. Hodně jsme se snažili a dělali pro to maximum. Když k nám přijela komise, prováděli jsme její členy po vesnici a ukazovali jim různé zvyky, které tu během roku dodržujeme – pálení čarodějnic, stavění máje či ostatky. Já jsem například hrála se svým bratrem nevěstu a ženicha. Komisi jsme totiž předváděli, jak se u nás dělá svatební zátah,“ rozvyprávěla se Jana Juráková mladší.

Podle tamních obyvatel má podíl na vítězství celá vesnice. „Jsme tu jedna velká rodina,“ prohodila Anežka Ježová, která se do Pikárce přestěhovala z Jívoví před sedmapadesáti lety.

„Víte, držíme tu hodně při sobě. Když člověk potřebuje něco udělat, stačí říct a dvacet lidí se zvedne, aby mu šlo pomoct. Nikdo tady není na nic sám,“ řekla Jana Hořínková.

„Ať je tu jakákoliv akce – pouť, rozsvěcování vánočního stromku, pohádkový les, mikulášská besídka, sejde se na ní vždy skoro celá vesnice,“ dodala. Vítězství v krajském kole zajistilo obci s tři sta dvaceti obyvateli postup do finále, které se uskuteční začátkem září.