Více z povodní v Souvisejících článcích

V této době již bylo zachyceno odhadem až 8000 m3 vody v právě přestavovaném prázdném rybníku na Horním konci. Stavba financovaná z výher za ceny v loňské soutěží Vesnice roku 2008 se nacházela ve stavu vysoké rozestavěnosti a tedy bez vody.

Ovšem velká nádrž se rychle plnila a začala ohrožovat domy pod hrází. Došlo zde sice k vytopení, ale co by se mohlo stát v případě plného stavu v této požární nádrži před povodní, si s hrůzou raději nikdo v Pikárci nechce nechat ani představit…O množství srážek se zde nemluví v milimetrech, ale v mnoha centimetrech.

Do zaplavené obce vyrazili místní dobrovolní hasiči a další obětaví občané a pomáhali v krizových situacích. Přijeli i hasiči z Moravce a také při zásahu hasičů natáčela komerční televize.

Před půlnocí se spolu držící zasahující občané sešli v kulturním domě a přes pozdní hodiny jim ženy připravily občerstvení. Na tvářích mužů bylo vidět vypětí kloubící se s únavou, přesto se domů rozcházeli dlouho po půlnoci až pominulo nejhorší nebezpečí.

-------------

Pikárec 12 hodin poté

Požární nádrž opět prázdná a stavební dělníci začínají odstraňovat následky zatopení stavby a počítat škody.

Lidé vynáší promočené věci a uklízí garáže, sklepy a venkovní zanesené plochy. Rybáři zase kontrolují rybníky a sbírají leklé ryby, které se přes přetékající hráze dostaly ven z rybníku, ale cestu do dalšího již nevydržely…

Hasiči po krátkém odpočinku nastupují do další směny a opět nasazují techniku k čerpání. Snad by to mohl být po probdělé noci jen zlý sen, ale bohužel škody v obci jsou všude viditelné.

Petr Broža