„Brnění obléknou členové Rytířů Mělnických a dalších sedmi skupin historického šermu. O pyrotechnické efekty se postará seskupení Draco Ardens, s jehož ohňostrojem se lidé mohli setkat i na dračích lodích na Velkém Dářku," uvedl za pořadatele Karel Švanda, majitel hotelu U Hrocha.

První ročník historické akce, která dostala název Škrdlovická bitva, hodlají pořadatelé pojmout ve velkém. Divákům bude k dispozici občerstvení, dobové stánky a „historickou vesnicí" se bude linout hudba.

Prostranství na hřišti U křížku zaplní dvacet pět stánků s kožešinami, nebo třeba pohankovými plackami. Mezi příchozí zavítá i kouzelník, který svými vystoupeními bude bavit všechny věkové kategorie.

Souboj zla s dobrem

Zlatým hřebem celého dne bude samotná komentovaná bitva. Ostří mečů rytířů obou znepřátelených táborů se setkají v 16 hodin. Pohádkový souboj dobra se zlem potrvá čtyřicet pět minut, což u akcí obdobného typu není často k vidění.

„Představení se zúčastní osm skupin historického šermu v čele s profesionálním uskupením Rytíři Mělničtí," připomněl Karel Švanda. „V kraji to bude úplná novinka. Myslím, že to bude velice atraktivní pro diváky, hlavně pro rodiny s dětmi," dodal Švanda s tím, že ačkoliv pohádková bitva nemá žádné historické kořeny, nic to neubere souboji rytířů na autentičnosti.

Akci předcházejí velké přípravy. Od pondělí se na hřišti staví kulisy, které budou simulovat středověkou pevnost. „Chceme, aby vše bylo dobové, a diváci se na celý den přenesli do středověku a užili si to. Bude to taková pohádková Škrdlovická bitva, která má svůj jedinečný příběh. Podle ohlasů návštěvníků bychom na to chtěli za dva roky navázat dalším příběhem," uvedl Petr Paul z uskupení Draco Ardens.

Čaroděj se svými kumpány obsadí hrad a ti „hodní" ho dobudou zpět. „Vše bude doplněno pyrotechnickými efekty. Vystoupí známý kouzelník Martin Hruška a dobová kapela Dei Gratia, která se zúčastnila i soutěže Česko Slovensko má talent," přiblížil program druhý ze zakladatelů společnosti zaměřené na pyrotechnickou show Petr Kabeš.

Dělostřelbu předvedou příchozím divákům členové skupiny historického šermu Baron. Mimo to zajistí i představení orientálních tanečnic a v závěru akce uspořádají hon na čarodějnice.

Komu při sledování bitevní vřavy vyhládne, může zavítat do velkého party stanu, kde se bude podávat občerstvení. „Obec Škrdlovice a hotel U Hrocha nám vyšly velice vstříc a bez nich bychom tuto akci nemohli uspořádat. Je to časově i finančně velmi náročné. Toto představení plánujeme už přes rok," dodal Kabeš.

Škrdlovická bitva

Program:

Hřiště U křížku, Škrdlovice

11 hodin

výstřel z děla

11:15 11:45 hodin

Dei Gratia dobová hudba

12 12:13 hodin

rytířský turnaj

12:45 12:15 hodin

Martin Hruška, kouzelník

13:30 14:15 hodin

skupina historického šermu Baron (ukázka dělostřelby a orientální tanec a hon na čarodějnice)

14:30 15 hodin

Martin Hruška, kouzelník

15:30 16 hodin

Dei Gratia dobová kapela

16 hodin

bitva

20 hodin

Olddies Hrochotéka

(po celou dobu bude otevřeno dobové tržiště, po bitvě volná zábava)