Ale jen na oko. Recesistický průvod se co do podobnosti mohl směle měřit s těmi opravdovými z minulosti, strojený úsměv z dob socialismu ale vystřídala pohoda a smích. „Je to perfektní recese. Organizátorům se to zase povedlo, například alegorický tank nebo Bajkonur byly úžasné,“ nechal se slyšet Petr Herda z Nového Města na Moravě.

Byl jedním z asi dvou set diváků, kteří se přišli na recesistický prvomájový průvod v Petrovicích na Novoměstsku podívat.

Petrovická akce je oblíbená a za sedm let pořádání si vybudovala prestižní pozici. Každoročně ji přijedou sledovat i lidé z okolí. „Do rozhlasu si před průvodem pustíme Internacionálu a další podobné hity, a pak vyrazíme se stroji. Je jich asi deset. Ovšem největší byl čtvrtý nebo pátý ročník. To jsme tady měli účastníky i z okolních vesnic. Jelo asi osmnáct strojů,“ řekl jeden z organizátorů Miloš Mužátko.

Rekvizity si pořadatelé vyrábějí sami. Letos se u přihlížejících dočkali velkých ovací kosmonauti. Některé transparenty jsou však původní a dříve se používaly. „Naštěstí už ale tuhle akci snad nikdo nemůže brát vážně, všichni se u toho nasmějeme,“ dodal. „Chlapi to mají udělané moc dobře, fandím jim,“ nechala se slyšet obyvatelka Zlata Bulová.