„Sepsali jsme petici, protože už není kde si ve volné přírodě zaplavat. Všechny rybníky okolo Moravských Budějovic jsou chovné, dá se jít jen na přecpané a chlorované koupaliště. Kdo si chce normálně a v klidu zaplavat v rybníku, je bez šancí,“ neskrývá své rozčarování člen petičního výboru Ivan Fryčera.


Kolem Hrachovce je rozsáhlá chatová oblast, na břehu hospůdka s terasou, to vše rámují hluboké lesy. Na první pohled prostě idyla. „Připadá mi, že nám to rybáři dělají natruc. Neřeknu, kdyby pohnojili do konce dubna, tak si s tím voda nějak poradí a teď by byla přijatelná. Jenže oni tam navozili hnůj posledního května. Kdo by do takového rybníka lezl se vykoupat?“ pokládá otázku Fryčera.


Konec výjimky


Petice se ujala, podpisů jsou nakonec stovky, a tak petiční výbor svou činnost zlegalizuje vznikem občanského sdružení. S jasným cílem: Stát se účastníkem vodoprávního řízení, které v blízké době proběhne na krajském úřadě v Jihlavě.


Rybářům z Telče totiž na konci roku vyprší výjimka, kterou obdrželi od kraje v roce 2006 pro použití závadných látek ke krmení ryb.

Pokud ji chtějí obnovit, musejí absolvovat celé řízení znovu. Ještě letos. „Telčští rybáři tam krmí chlévskou mrvou, organickými látkami, obilím a granulemi,“ upřesnila úřednice budějovické radnice Vladimíra Pešková.


Bohužel přesnější vyjádření majitele rybníku, Rybářství Telč, se Deníku nepodařilo získat, Vít Fridrichovský, který má ve společnosti oba rybníky u Budějovic na starosti, nebyl včera k zastižení. „Pokud vím, rybáři tam omezili krmení na naprosté minimum nutné k tomu, aby ryby měly přírůstky. Je to jejich chovný rybník, ne plocha určená ke koupání. Město bude účastníkem řízení a může uplatňovat svoje názory a připomínky, případně se proti rozhodnutí odvolat,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí na budějovické radnici Tibor Andrejkovič. Podle Pavlíny Pokorné z krajského odboru lesního a vodního hospodářství a změdělství se občanské sdružení, které díky petici vznikne, může přihlásit jako účastník řízení. Bude mít právo nahlížet do spisu, uplatňovat námitky a připomínky, případně se může odvolat proti konečnému rozhodnutí.


„Připadá mi, že často životní prostředí kaprů má přednost před životním prostředím lidí. Chceme zabránit devastaci rybníka jarním krmením. Doufám, že se nám podaří něco změnit. Pořád se mluví o cyklostezkách a hezké přírodě Vysočiny. Zkuste ale najít lesní rybník, který není plný krmení pro ryby,“ uzavřel Ivan Fryčera.