V parku postupně vznikají makety šlechtických sídel a klášterů. „Bude jich tam asi devatenáct. Letos budou navíc doplněny kameny a horninami, které jsou typické pro tento region,“ nastínil budoucí podobu parku první muž bystřické radnice Karel Pačiska.

Mezi hrady budou nejen kameny, které lze běžně najít v přírodě, ale také horniny vytěžené v dolech. „Třeba ze štěpánovských dolů,“ uvedl příklad bystřický starosta.

V tomto roce má být také vytvořena socha Viléma z Pernštejna. Šlechtic v životní velikosti tak bude opět dohlížet na své panství. „Už má i své místo, bude stát mezi dvěma hrady. Pernštejnem a Zubštejnem,“ prohlásil Karel Pačiska.

Všechny události, i ty hasičské, mají Spělkovští zaznamenané ve fotoknihách.
Spělkovských hasičů je pět a půl. Ale při povodních a požárech dokáží zabrat

Volba zmíněného místa rozhodně není náhodná. „Mimo jiné šlo o to, aby neměli lidé, kteří se s Vilémem budou fotit, za zády sídliště. Takže socha bude umístěna asi v polovině kopce,“ vysvětlil Karel Pačiska.

S vypodobněním šlechtice, za jehož vlády se Bystřice rozrůstala, je ovšem trochu problém. „Nezachoval se jeho portrét. Víme jen, že byl vysoký, ryšavý a dožil se osmdesáti pěti let. Takže podobu bereme ze sarkofágu jeho syna, který byl pohřbený v Pardubicích,“ prozradil starosta.