Ba právě naopak. O jejich hru je takový zájem, že jdou od koncertu ke koncertu a jsou doslova a do písmene „na roztrhání“. Jedním z nich je i český fenomenální houslista Pavel Šporcl, který před nedávnem vystoupil i ve Žďáře nad Sázavou.

„Já pocházím z hudební rodiny, byť mí předci nebyli profesionální muzikanti. Rodina byla učitelská a každý učitel kdysi dávno musel umět hrát na nějaký hudební nástroj. Na mne i na mého staršího bráchu, který hraje na violoncello, ta profesionalita padla. Začal jsem v pěti letech, a zůstalo mi to do dneška,“ říká o sobě Pavel Šporcl. Přestože jste ho viděli s „pirátským“ šátkem, klasická hudba je pro houslistu stěžejní.

„Já nehraju žádný rock ani pop, hraju stále na klasické housličky, i když hudbu soudobou. Jinému druhu hudby než je klasika se ale nebráním. Taky jsem dělal už nějaké netradiční projekty, a dokonce mám doma i elektrické housle. Takže jednou možná i na ten rock nebo pop dojde. Ale ještě jsem na to nenašel sílu ani čas,“ nechal se slyšet Šporcl. A vysvětlení má i pro své oblečení na koncertech, které je na hony vzdáleno představě o oblečení klasického houslového virtuosa.

„Když jsem se vrátil ze studií ve Spojených státech a začal koncertovat, tak se mi zdálo, že na ty koncerty chodí docela málo lidí, a hlavně žádní mladí. To mi bylo líto. Chtěl jsem mladé nalákat a ukázat, že interpret klasické hudby nemusí nutně hrát ve fraku a že to může být mladý kluk stejně jako oni, že může klidně chodit třeba se šátkem na hlavě. Tak jsem si ten šátek vzal – a zůstal mi pak po celých sedm let. Myslím si, že se mi to povedlo, byť to určitě není jediný způsob, jak mladé nalákat,“ řekl Pavel Šporcl.

Když po sedmi letech šátek sundal, nechal si od našeho nejlepšího houslaře Jana Špidlena postavit nové housle, které jsou modré. „Udělal úžasné modré housličky s nějakými inovacemi, a mnozí říkají, že jsou dokonce lepší než stradivárky,“ pochválil Špidlena houslista.

Virtuos s modrými houslemi má doma roční dceru Violetu. Povede ji k hudbě? „Bude mi stačit, když bude mít hudbu ráda. A když alespoň trochu pozná, jestli je to hudba kvalitní, aby mi nedělala ostudu. Ale jinak ji opravdu nebudu k ničemu nutit. Housličky k narozeninám zatím nedostane, já sám jsem začínal v pěti letech, takže ona na to má ještě hodně času,“ usmál se Pavel Šporcl.

Helena Zelená Křížová