Mimořádně náročným výstupem úspěšně završil zdolání všech čtrnácti osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. Takzvanou Korunu Himálaje získal Radek Jaroš jako patnáctý člověk na světě. A „korunu" dostal horolezec také, když slezl z vrcholu nepřístupné K2 zpátky do základního tábora. Vyrobilo ji osazenstvo tábora – z plechovek od piva, nic jiného k dispozici nebylo. „A úžasně to tady prožívají taky naši pákistánští kuchaři a pomocníci, které s sebou máme, to se vám pak derou slzy do očí," přiblížil atmosféru pod K2 Jaroš v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Nejen v základním táboře se ale žilo Jarošovým úspěchem. „Radek má můj obdiv a posílám mu velkou gratulaci," vzkázal Miroslav Drdla, který s Jarošem chodil do základní školy, „prodělal" s ním pubertu a horolezecké začátky. „Expedici jsem bedlivě sledoval na internetu a také ve vysílání Radiožurnálu. S Radkovým bráchou jsme jednotlivé etapy konzultovali denně nad kávou," popsal Drdla.

Svérázně prožíval Jarošovy výstupy novinář a redaktor Českého rozhlasu Region Petr Hladík. „Vždycky zároveň s ním vystoupám taky na nějaký kopec, i když jen u nás, na Vysočině. Není to tak náročné, protože tu máme jen osmistovky," potvrdil Hladík, který snahy novoměstského rodáka a výstupy na vrcholy osmitisícovek vnímá od samotného začátku.

Jarošův dlouholetý známý a velký fanoušek horolezectví Aleš Neuman z Nového Města slavného lezce sledoval už od období příprav. „Prožíval jsem s ním také jeho omrzlé prsty, a pořád jsem věřil, že se znovu dokáže dostat do skvělé formy. A dostal se do ní hlavně díky své velké tréninkové píli. Připravoval se na kole, na lyžích i ve vysokohorském prostředí," nechal se slyšet Aleš Neuman.

„Radek byl vždycky dobrý lezec. To, že na vysoké hory může vystoupat bez kyslíku, je mimořádná vlastnost jeho organismu. Není to dáno každému, proto je také vysokohorských lezců tak málo. V minulosti Radek rovněž dokázal dostat některé lezce z takzvané zóny smrti. Ve výšce nad sedm tisíc pět set metrů si troufne poskytnout pomoc druhému jen málokdo. On je dolů dostal," dodal Neuman.

Pro novoměstského horolezce to byl pátý pokus, hora mu dlouho vzdorovala. K2 je znalci kvůli nadmořské výšce, lavinám a častým a nepředvídatelným změnám počasí považována za nejnáročnější osmitisícovku vůbec.

O slzách

„Doufám, že se euforie teprve dostaví, protože zatím je to jen vysílení a vyčerpání," svěřil se v rozhlasovém rozhovoru Radek Jaroš. Prozradil i to, že při výstupu na horu, kdykoli si uvědomil, že by na vrchol vystoupat mohl, se mu začaly do očí tlačit slzy. „Doufal jsem, že si toho nikdo nevšiml, a myšlenku jsem vždy zaplašil. Už několikrát jsem se otáčel i sto metrů od vrcholu osmitisícovky," řekl Jaroš. „Myslel jsem si, že až vylezu nahoru, tak se rozpláču naplno, ale byl jsem tak vybitej, že jsem nebyl schopnej ničeho," popsal novopečený „král Himálaje".

V Novém Městě chystají slavnému rodákovi uvítání. „Nemělo by to být příliš pompézní, ale rádi bychom, kdyby se s ním lidé mohli veřejně přivítat. Určitě mu připravíme i nějaký dárek, jeden jsme mu dali už před cestou, podpořili jsme jeho expedici finančně," sdělil starosta Michal Šmarda.

Helena Zelená Křížová
Martina Lorencová