„Vystavovány budou i speciality jako například destilát z jeřábu, ananasu, datlí či jahod. Pro ženy jsou nachystány likéry - ořechovky, malinovka či višňovky a další,“ informoval hlavní organizátor koštu Jaromír Plodek.

V rámci doprovodného programu vystoupí meziříčská taneční skupina Kosatky, k tanci i poslechu opět zahraje Akordeon Band Vysočina. „Ochutnat je možné cokoliv, protože vzorečky podáváme ve velmi malém množství. Prostě je to degustace,“ upozornil Plodek.

Odborné komise letošní vzorky, kterých se sešlo celkem 211 a zahrnuly jak destiláty, tak i likéry, vyhodnotily už před dvěma týdny. „Toto množství samozřejmě neochutná každý, a proto bylo vytvořeno devět komisí. Každá z nich degustovala přibližně 25 vzorků v samostatné kategorii. Celkem bylo vyhlášeno deset kategorií. Jako tradičně vznikly kategorie slivovice, jablkovice, hruškovice, ale i třeba rynglovice, meruňkovice a jiné. Vítězové z každé kategorie postoupili do hodnocení o šampióna koštu. Tím se letos stal Karel Eliáš, který je spoluzakladatelem koštu, se svojí třešňovicí,“ doplnil organizátor.