„Jde o typy infekčních exantémů, tedy onemocnění, která se projevují vyrážkou a jsou způsobována různými původci,“ uvedla Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice (KHS) kraje Vysočina.

Stanice eviduje u tří výše uvedených onemocnění v letošním roce dosud 309 případů. Za celý loňský rok 2023 jich bylo 157 a za celý rok 2022 potom 389 případů.

Ilustrační foto
Vysočina se nemůže zbavit nachlazení, nejvíc nemocných je na Žďársku

„Na vzestupu je nejvíce právě pátá nemoc. Předpokládáme, vzhledem k tomu, že se jedná o relativně snadno přenosná infekční onemocnění, že bude případů spíše přibývat,“ dodala Pavlasová.

Jde o virovou nemoc, kdy se léčba zaměřuje pouze na tlumení příznaků. Antibiotiky se neléčí. Nakažené ve většině případů potrápí nachlazení, zvýšená teplota a vyrážka, která do několika dní zmizí.

Přesto však KHS důrazně doporučuje i v případě, že má nemoc mírný průběh, kontaktovat dětského lékaře, který vyloučí případné jiné závažnější onemocnění.

Nový přístroj v jihlavské nemocnici; Zdroj: Se souhlasem nemocnice
Díky umělé inteligenci v jihlavské nemocnici odhalí onemocnění, které ničí zrak

Přehled nemocí s vyrážkou:

Pátá nemoc
Virové onemocnění, které je obvykle bez vážnějších obtíží. Častá u dětí v předškolním a školním věku. Přenáší se kapénkami, nemocný je pro své okolí infekční v době, než se objeví vyrážka. Ta se obvykle nejprve projeví v obličeji a připomíná tvarem motýla. Poté se rozšíří na ramena a nohy. Může svědit. Nemoc po několika dnech sama odchází.

Šestá nemoc
Virové onemocnění, které zasahuje v naprosté většině případů pouze malé děti od šesti měsíců do dvou let. Nejprve přichází horečka, případně zvracení, průjem či křeče. Po několika dnech horečka klesá a objeví se vyrážka. V době výsevu vyrážky už dítě není infekční. Nemocný jedinec získává doživotní imunitu

Syndrom ruka, noha, ústa
Virové onemocnění, které se šíří kapénkovou cestou a nejčastěji se vyskytuje u dětí do deseti let. Je možné se nakazit opakovaně. Zprvu se objeví vyrážka na dlaních, chodidlech a v ústech. Vznikají bolestivé puchýřky a vřídky. Často nemoc doprovází horečka a schvácenost. Průběh nemoci bývá bez komplikací, v ojedinělých případech přichází vážný zánět plic, mozku nebo srdečního svalu.

Zdroj: KHS kraje Vysočina