Například Žďár nad Sázavou má podepsanou úmluvu o spolupráci hned se třemi; s Flobecqem, Cairannem a německým Schmöllnem . „Přátelství s belgickým Flobecqem pochází ještě z předrevolučních dob. Poté se rozvinulo přes výměnné pobyty studentů školy ekonomiky a cestovního ruchu,“ uvedl tajemník Jan Havlík. Kromě zmiňovaných pobytů se zástupci z obou měst setkávají mimo jiné rovněž v rámci významných kulturních akcí.

Cenné zkušenosti

Své partnery v zahraničí mají také v Bystřici nad Pernštejnem. „Již 25 let spolupracujeme s německým Crimmitschau. Druhým je Vranov nad Topľou,“ prozradil místostarosta Josef Vojta s tím, že přátelství není založeno jen na bázi potkávání politiků.

Vztahy totiž nenavazují jen zastupitelé, avšak, a to je hlavní, i další instituce jako základní, střední nebo umělecké školy. Díky přátelství se například čeští a slovenští školáci zapojili do programu Comenius a společně tak vytvořili obrázkový anglicko-česko-slovenský slovník pojmenovaný Orbis pictus.

Letité styky zase pojí Velké Meziříčí se švédským Vansbro, i když v posledních letech se navštěvují sporadicky. „Se zastupiteli s Vansbro se vídáme tak jednou za dva tři roky. Přeci jen je mezi námi velká vzdálenost. Navíc finanční krize zasáhla jak naše město, tak to švédské,“ okomentoval vzájemný vztah obou měst tajemník Stanislav Rosa. Přesto si jej cení.