A to i přes to, že někteří šoféři na náměstí stojí od rána do večera a tudíž znemožňují zaparkovat lidem, kteří potřebují zaparkovat jenom na krátkou dobu, aby si na náměstí obstarali nákupy či vyřídili úřední záležitosti.

Jenže dlouhodobě parkující šoféři žádný zákaz neporušují. „Je to o slušnosti. Lidé si stěžovali, tak jsme nechali agenturou Larn zjistit, kolik takových šoférů na náměstí dlouhodobě stává, a je jich sedm, což zase není tolik. Jsme ale ochotni je obejít a upozornit na to, ale přikázat nic nemůžeme, žádný zákaz pro celodenní parkování neexistuje,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Radnice: Nemáme městskou policii

Ačkoliv v těsné blízkosti centra je nové odstavné parkoviště, pokud je na náměstí místo, hodně šoférů zastaví raději tam. Z náměstí však Bystřičtí auta zcela vykázat nechtějí, protože to vidí jako likvidační vůči tamním obchodníkům, kteří tratili už loni při jeho rekonstrukci. Parkovací automaty ale podle nich situaci v centru Bystřice nevyřeší.

„Jde o to, že nemáme městskou policii a tudíž ani příslušné kompetence k tomu, abychom mohli řidiče kontrolovat a případně pokutovat. Takže na řidiče, kteří by nezaplatili, nebo stáli na místě déle, než by měli, neexistuje žádná páka,“ sdělil starosta s tím, že na pomoc státní policie v tomto ohledu kvůli jejich velké vytíženosti spoléhat nemohou.

Naproti tomu parkovací automaty spustí 1. dubna na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. Ani tam nemají městskou policii. Sepsali však smlouvu s tamním obvodním oddělením Policie České republiky a parkování na náměstí budou kontrolovat státní policisté.

„Nemáme to vymezeno na určitý počet hodin, ale bude se jednat o nahodilé kontroly v různou denní dobu s tím, že budou udělovat pokuty podle běžného sazebníku. Jde o to, aby si lidé uvědomili, že je lepší hodit pár korun do automatu než pak zaplatit značnou blokovou pokutu,“ uvedl bítešský starosta Miroslav Báňa.

Parkovacích automatů bude na bítešském náměstí pět a jejich pořízení Bítešské nic nestálo. „Platit podle smlouvy budeme až z výnosu za parkování. Podle průzkumu hustoty parkování na náměstí si však dodavatelská firma rychle spočítala, že se jim investice odhadem do roka vrátí,“ dodal Báňa.

-----------

Jak to bude?

– v Bystřici zatím s parkovacími automaty v centru města nepočítají; nemají nikoho, kdo by řidiče kontroloval a případně pokutoval

– ve Velké Bíteši spustí automaty na náměstí 1. dubna, dodržování režimu budou na základě smlouvy sepsané s městem kontrolovat tamní státní policisté