„Kaštany na náměstí jsou v kritickém zdravotním stavu. Ale snažíme se ještě jednou prověřit, zda to opravdu znamená, že musí být všechny pokáceny. Doufám, že se některé z nich ještě podaří zachránit,“ vyjádřil se novoměstský starosta Michal Šmarda, který si je zároveň vědom toho, že nutnost odstranění zasažených dřevin stejně jednou nastane.

„I když se je nyní podaří zachránit, stromy už jsou na hraně životnosti, a některé z nich začínají být dokonce nebezpečné. Nejlepší léta už má park za sebou a bude nutné jej ozdravit. Proto jsme se rozhodli, že připravíme obměnu zeleně v parku, tak aby byl zachován jeho charakter,“ vysvětlil Michal Šmarda.

Novoměstská radnice už podruhé zamířila pro inspiraci do Brna, konkrétně do okolí hradu Špilberku. Odtamtud už převzala osvědčené povrchy mlatových chodníků a stejný osud prý čeká i zeleň v parku. „Řekli jsme si, že nebudeme zkoušet nové věci, ale inspirujeme se jinde. Byli jsme se podívat v Lednici, na Špilberku, v Krumlově, Kroměříži i Litomyšli. Podívali jsme se na různé parky v republice a Špilberk nám přišel nejvíce aplikovatelný na Nové Město. Oba parky mají řadu podobných prvků,“ sdělil Michal Šmarda.

Místní ale nejsou zásahem do zeleně v centru města nijak nadšeni. „Ten park je nádherný a nejsem si jistý, jestli ho město dokáže obnovit ve stejném duchu. Já osobně nemám kácení rád, často se pak stane, že namísto zeleně vzniknou plochy sloužící k jiným účelům. Třeba jako u gymnázia, kde namísto botanické zahrady se vzácnými dřevinami a skalkami vzniklo hřiště a parkoviště. Necitelný zásah může způsobit nenahraditelné škody,“ poznamenal Jiří Fiala z Nového Města na Moravě.

Pokácené kaštany má radnice v plánu nahradit stejnou odrůdou stromů. „Hodláme vysázet odolnější kultivary, protože kaštany v poslední době ohrožuje klíněnka, která se velice rychle šíří. Za pokácené stromy chceme vysázet dřeviny zdravé a dostatečně vysoké. Tak, aby během pár let dorostly a umožnily vykácet stromy, které mezitím zestárnou,“ nastínil plány radnice novoměstský starosta.