„Máme poslední tři volné parcely, v předchozích letech se jich prodala už zhruba padesátka. Připravujeme však další lokality pro rodinnou výstavbu, o jejich ceně pak rozhodne zastupitelstvo,“ informoval starosta Herálce Lubomír Gregor.

Až na dva a půl tisíce korun za metr čtvereční se může vyšplhat cena při koupi parcely na žďárském Klafaru. „To je ale spíš výjimka, ceny se většinou pohybují mezi tisíci až patnácti sty korunami za metr čtvereční. Parcely prodáváme prostřednictvím aukce. Existuje nějaká vyvolávací cena, která se odvíjí od polohy parcely, třeba v klidné části, s výhledem na město a podobně. Pak už záleží na počtu zájemců, a jak vysoko jsou ochotni jít,“ vysvětlila starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Za 550 korun za metr čtvereční se mohou zájemci ucházet o pozemek ke stavbě v Bystřici nad Pernštejnem v lokalitě Rovinky.
„Zbývají nám poslední tři zasíťované parcely v místech, kde původně měly stát bytové domy, o které však nebyl zájem. Dále máme naplánovány další čtyři etapy přípravy nových parcel, ty však budou dražší. Náklady na jedno místo ke stavbě už máme kolem tisíce korun, takže to bychom prodávali hodně pod cenou,“ vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta. Dodal, že další stavební parcely proto budou dražší, jejich prodejní cena se má pohybovat minimálně kolem 750 korun za metr čtvereční.

Stavět se bude, ale nikoliv prostřednictvím výkupu pozemků od jejich majitelů, ve Velké Losenici. „Vlastníci pozemků nám je neprodali, ale darovali pro vybudování inženýrských sítí. Výstavbu na nich pak zabezpečí sami, obci budou platit připojovací poplatek, jehož výši stanoví zastupitelé. Obec tedy s výkupem pozemků pro stavební účely v následujících dvou až třech letech nepočítá,“ uvedl pro Žďárský deník starosta Velké Losenice Miloslav Černý.
V předchozím desetiletí se zasíťované parcely ve Velké Losenici prodávaly velice levně, obec udala celkem čtyřiašedesát připravených pozemků po padesátikoruně za metr čtvereční.

Na 750 korun za metr vyšel zájemci pozemek ke stavbě ve Velkém Meziříčí. V současné době je už doprodáno, proto město připravuje další.
„Chystáme se na přípravu inženýrských sítí v Hliništích, kde by měla vzniknout nová ulice o 18 až 20 rodinných domcích. Cena těchto pozemků bude teprve stanovena, ale předpokládám, že se od té původní, tedy 750 korun za metr čtvereční, nějak výrazně lišit nebude,“ sdělil velkomeziříčský místostarosta Josef Komínek.

Na další místa, která by mohli nabídnout stavebníkům, pomýšlejí také ve Vojnově Městci, kde nyní doprodávají poslední po stovce za metr čtvereční. „Máme už jenom jeden, ale i ten už je zamluvený,“ vyjádřil se starosta Vojnova Městce Karel Malivánek.

„Vyhlédli jsme si dvě další lokality, kde by se dalo postavit takových dvacet domků, ale zatím je to ve fázi příprav. Což znamená, že čekáme, jestli nebude vyhlášen nějaký grant, který bychom mohli použít na vybudování inženýrských sítí,“ sdělil starosta. Ty by podle jeho slov odhadem městys vyšly na nějakých sedm stovek na jednu parcelu.

„Kdybychom pak při prodeji zasíťovaných pozemků museli zohlednit tuto investici, staly by se neprodejné,“ dodal Malivánek.