„Ta byla v předešlých ročnících putovní. Nám už ale zůstane, protože další ročníky soutěže už budou pouze na internetu,“ řekl jeden z vítězné pětice Jakub Novotný.

Kromě vlajky si Žďárští z hlavního města přivezli diplom, přenosné DVD přehrávače nebo zlatý pohár, čepice, trička a peněženky. Letos se klání mládeže uskutečnilo posedmé a zaměřilo se zejména na znalost zákona zakazujícího mladistvím kouřit a konzumovat alkohol.

„Někdy bylo těžké poznat, jestli člověku z ukázky už bylo 18,“ podotkl další ze soutěžících Martin Daniel. Vědomosti prověřující část soutěže Paragraf 11/55 byla nabitá různě obtížnými otázkami. „Klopýtli jsme například na otázce, zda může šestnáctiletý vzít brigádu v tabáku. Odpověděli jsme ano. V tomto věku ale člověk nesmí prodávat tabákové výrobky,“ vzpomněla drobné zaváhání Kateřina Halamová.

V závěrečné disciplíně, stavbě co nejvyšší věže z molitanových a kartonových krabic, plastových trubek a jiného materiálu, však žďárský tým jednoznačně „převálcoval“ konkurenci a obsadil první místo.

Zásluhu na tom měly také zbylé dvě soutěžící Eva Havelková a Simona Hortová. „Těsně před branou finále zůstal kvůli nemoci ležet Standa Kosek,“ doplnila učitelka Eva Kociánová, která žáky do Prahy doprovázela.