O exota se museli postarat strážníci. „Nálezci nás informovali v úterý navečer, co se přihodilo a že se jim také papouška podařilo šetrně chytit. Hlídka ho pak odvezla, ale nebylo možné zjistit majitele. Papouška jsme tedy umístili do záchranné stanice pro zvířectvo," popsal ne zrovna běžnou situaci Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie.

Aby se o něj mohli řádně postarat, konzultovali strážníci nález exota a jeho stav s veterinárním lékařem i pracovníky jihlavské zoologické zahrady. Zjistili, že ptačí nalezenec je samec alexandra rudohlavého, podle zbarvení starý přibližně dvanáct let.

Papoušek se našel v úterý 12. července. Odkud mohl uletět, se zatím neví, na strážníky se nikdo, kdo by opeřence postrádal, neobrátil. Ohledně informací a případného vrácení exota majiteli je třeba kontaktovat žďárskou městskou policii na čísle 566 622 588.

Nalezený papoušek je kroužkovaný, majitele ale není z kroužku možné zjistit, protože na něm nejsou údaje z nějakého centrálního registru. „Je to pevný kroužek s údaji chovatele, nejde sundat. Je na něm informace o stáří ptáka. Chovatelé je tak kroužkují kvůli případnému prodeji do chovu lidé chtějí zpravidla dospělé ptáky, kteří už mohou mít mladé, tedy minimálně dvouleté. Kroužek stáří udává jednoznačně," vysvětlil Zdeněk Štěpánek ze zvířecí záchranné stanice v Polničce, kde teď o barevného nalezence pečují.

Papoušek je zdravý a v dobré kondici. „Je v úplném pořádku a má chuť k jídlu. Jenom na něm bylo vidět, když se sem dostal, že na svém výletě asi zmokl," usmál se Zdeněk Štěpánek.

O papouška se ve stanici starají poprvé. „Většinou se k nám dostanou dravci, nedávno jsme zase zachraňovali labuť," dodal Štěpánek.

Strážníci zasahují kvůli exotickým ptákům ve Žďáře zřídka. Posledním „ptačím" případem, k němuž je lidé zavolali před několika týdny, nebyl papoušek, ale orel na trávníku před školní tělocvičnou. Nakonec se ukázalo, že patří sokolníkům, kteří zrovna ve škole pořádali ukázky pro děti.