Ve hře jsou nyní dva architektem vypracované návrhy, jak by mohla budoucí turistická atrakce vypadat. O tom, která ze dvou poměrně dost rozdílných variant bude nakonec zrealizována, rozhodne ale nejen investor a velkomeziříčští radní, ale i veřejnost. Ta může již nyní na webových stránkách ski klubu hlasovat, který návrh jí je bližší.

Dlouhodobý záměr

„Výstavba rozhledny na Fajtově kopci je naším dlouhodobým záměrem, jenž ale teď konečně začíná mít konkrétní podobu,“ uvedl Jiří Novotný, předseda Ski klubu Velké Meziříčí. S výstavbou zhruba třicetimetrové vyhlídkové věže by se podle něj mohlo, pokud nenastanou žádné komplikace, začít na jaře roku 2012.

Vzhledem k tomu, že v zimním období je na Fajtově kopci v plném proudu lyžařská sezona, musí se totiž začít stavět právě na jaře. A vzhledem k délce územního i stavebního řízení není s největší pravděpodobností reálné, aby stavební práce vypukly již v jarních měsících následujícího roku.

Náklady na zbudování rozhledny se má podle plánů ski klubu vejít do deseti milionů korun. Tuto částku jsou připraveni zaplatit lyžaři, zároveň ale doufají, že se jim podaří sehnat na stavbu finanční podporu z fondů Evropské unie.

Jejich nápadu je ale nakloněno také Velké Meziříčí. „Město záměr vybudování rozhledny na Fajtově kopci podporuje. Na zpracování projektové dokumentace přispělo dvěma sty tisíc korun. Ve středu 6. října byli radní seznámeni s návrhy architektů. Následně podpořili jeden ze dvou navržených projektů,“ informovala Veronika Poulová, mluvčí velkomeziříčského městského úřadu.

A kde přesně má rozhledna stát?Tyčit by se měla v místě horní stanice lyžařského vleku, tedy tam, kde v současné době stojí dřevěná budova k prodeji lyžařských permanentek.

Třicetimetrová stavba, který výrazně změní celé panorama města i jeho okolí, by v budoucnu měla být velkým lákadlem pro turisty i návštěvníky lyžařského areálu.

------------

Rozhledny okresu

HORNÍ LES: u obce Rovečné (Bystřicko)
Výška: 60 m, výška ochozu: 38 m

KARASÍN: poblíž Karasína (Bystřicko)
Výška: 30 m, výška ochozu: 25 m

ROSIČKA: u obce Rosička (Žďársko)
Výška: 42 m, výška ochozu: 24 m

RUBAČKA: u obce Baliny (Velkomeziříčsko)
Výška: 10m, výška ochozu: 10 m