Místo akční bitvy o zříceninu tak letos organizátoři chystají první ročník Festivalu historického šermu, hudby a tance.

„Na bitvě jako takové toho už nejde moc vymyslet, obránci hradu padnou, zvítězí útočníci. Bylo proto potřeba přinést něco nového," dodal Fuks.

O zábavu tedy lidé ani tento rok nepřijdou. V sobotu 21. července budou na Zubštejně k vidění skupiny historického šermu či tance. Zachován zůstane program pro děti, které se budou moci vyfotografovat ve zbroji a zúčastnit se mnoha soutěží.

Bitva kopírovala událost z roku 1348, kdy podle pověsti Jakub Mstivoj ze Zálešic unesl a na hradě uvěznil schovanku moravského markraběte pannu Liběnu z Velhartic. Markrabě moravský pak spolu s vojsky českého krále a rytíři kříže na hrad zaútočil a 23. července 1348 jej dobyl. Vladyka Mstivoj byl zajat, mučen a nakonec pověšen, panna Liběna byla zachráněna a vrácena svému poručníkovi.

Hrad Zubštejn byl založen pány z Pernštejna. Původní název Lapis, Kámen byl později změněn na Zubrštejn, z čehož pak vznikl název Zubštejn.

Jeho zbytky se nacházejí nad Pivonicemi v nadmořské výšce 682 metrů a svou rozlohou 1,7 hektaru patří k největším v Česku. V minulých letech byla zřícenina v majetku Bystřice nad Pernštejnem za finanční podpory evropských fondů z důvodu bezpečnosti četných návštěvníků staticky zajištěna.