Ptáte se proč? Protože paní Marie Žilová i ve svém důchodovém věku obléká panenky. A její dcera, Eva Jurmanová, jí vydatně pomáhá.

„Šijeme kroje, tedy vlastně miniatury přesných replik lidových krojů na panenky,“ říká skromně o své práci Marie Žilová. „Máme zpracováno patnáct krojových oblastí. Podle záznamů z první poloviny devatenáctého století existovalo v Čechách sedmnáct hlavních typů lidových krojů, na Moravě a ve Slezsku s podoblastmi více než čtyřicet. Zatím jsme do krojů oblékly 57 panenek,“ dodala žena, kterou nevšední koníček proslavil daleko za hranicemi Vysočiny.

Práce na miniaturních krojích, to není tak dětinské a hravé, jak to na první pohled vypadá. Spíše na opak. „Je to doslova dřina, náročná na čas i na peníze. Ale konečný výsledek opravdu stojí za to,“ usmívá se Žilová. Panenky, které vznikají v Novém Veselí, jsou pohádkově krásné. A nejen to. Ony vás dokonce provedou historií. Jsou totiž oblečeny do krajových krojů, které se téměř v ničem neliší od těch skutečných. Tedy něčím přece jen ano - velikostí.