Hod kolejnicí souvisí s historií obce. „V minulosti totiž byla centrem železářství s hutěmi, ale železárny tu uzavřeli už v roce 1859,“ vysvětlil místostarosta Polničky Luboš Zeman. V roce 2001 ale našel jeden dobrovolný hasič na zahradě svého dědy pod rázem dřeva kus kolejnice, která byla v roce 1837 odlitá právě v tamních hutích. Zrodil se tak nápad jak zpestřit tamní pouťové slavnosti. Ještě před tím však bylo třeba kolejnici upravit. „Odřízli z ní kus o délce asi dvaceti pěti centimetrů a o váze osmi kilogramů, což odpovídá kouli, se kterou se vrhá v atletice,“ zdůraznil Zeman.

Soutěží se Polnička proslavila v širokém okolí. „V minulosti akci navštívili závodníci z Prahy, Olomouce, Brna nebo Frýdku Místku,“ pochlubil se místostarosta. Rekord v mužské kategorii do čtyřiceti let je 11,10 metru. „To se však ještě mohli zúčastnit registrovaní sportovci, dnes to už není možné,“ připustil Zeman. Amatéry totiž sportovci příliš zastiňovali.

Kolejnicí házejí i ženy, ale organizátoři jim k výsledku přičítají deset metrů pro zvýšení atraktivity. „V kategorii žen nad čtyřicet let je zatím neporazitelná Vlasta Brožová, která již zvítězila sedmnáctkrát,“ zdůraznil místostarosta. I děti si budou moci zasoutěžit. Nebudou však přitom vrhat skutečnou kolejnicí, ale pouze její dřevěnou replikou. „Další speciální kategorií jsou veteráni nad šedesát let,“ prozradil Luboš Zeman. Dospělí mohou využít povolený doping v podobě panáka alkoholu.

Polničská akce je známá tím, že pořadatelé na její zahájení zvou různé sportovní osobnosti. Letos na ni zavítá rychlobruslařský trenér Petr Novák a juniorský reprezentant v karate Jakub Mucha. Počet účastníků je kolísavý podle počasí. „Loni jich bylo 110, byly ale i ročníky se 150. Atrakce to je i pro diváky, kterých se schází v areálu kolem 500,“ potvrdil Zeman. Na vítěze a další dva nejlepší závodníky v každé kategorii čekají upomínkové kolejničky a věcné ceny od sponzorů. Úspěšní si rozdělí kolem šedesáti medailí.

Jakub Dostál