Důvodem je snaha o snížení nezdravého prostředí ve školských zařízeních. „K prodeji bude možné nabízet a prodávat pouze potraviny odpovídající svým výživovým složením zásadám zdravé výživy," uvedla mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jarmila Balážová.

Úprava se týká žáků, kteří ještě nemají splněnou povinnou školní docházku. „Výjimky se týkají například vyšších odborných škol, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků či případů, kdy žáci prodávají výrobky, které vytvořili jako součást praktického vyučování. Jsou zohledněny i případy, kdy škola pronajímá prostory k pořádání různých společenských akcí, které však nejsou pořádány v souvislosti se vzděláváním," doplnila Balážová.

Na novou vyhlášku tak nereagují jen základní školy, ale také gymnázia. Ta ovšem vzdělávají i studenty, kteří již povinnou školní docházku ukončili. „Ve školním bufetu se striktně oddělí, co se komu bude prodávat. Děti na nižším gymnáziu si tak nebudou moci inkriminované potraviny zakoupit," vysvětlil ředitel žďárského státního gymnázia Vlastimil Čepelák.

Automaty na kávu ve škole zůstanou, ale podle ředitele k nim bude přístup pouze na čip. „Využívat jej tak budou pouze starší žáci," vysvětlil Čepelák.

Bufet provozují také ve „čtvrté" žďárské základní škole. Spravuje jej sama škola, takže má přímou kontrolu nad tím, co dětem nabízí. „Pamlsky z něj postupně mizí. Naopak se tam začaly objevovat ovocné a zeleninové misky. Nafotili jsme i nabídku svačin a vyvěsili ji na školní web, aby i rodiče viděli, co si mohou děti zakoupit," popsal ředitel Jaroslav Ptáček.

S automaty na sladkosti i nápoje se škola již vypořádala. „Rušili jsme je postupně, když provozovatelům ve škole končily nájemní smlouvy. V současné době tu už nemáme žádný," vyjádřil se Ptáček.

Některých škol se úprava nedotkne. „Školní automaty jsem odmítl již dříve a na bufet bohužel nemáme prostory," konstatoval Otto Ondráček, ředitel první základní školy v Novém Městě na Moravě.

Ačkoli vyhláška udává striktní podmínky, ředitelé se shodují, že záleží především na výchově dětí a jejich rodičích.

Co lze prodávat?*

Potraviny, které neobsahují sladidla (vyjma žvýkaček bez cukru) a kofein (kromě čaje), nejsou energetickým nápojem nebo potravinou určenou pro sportovce; nezpracované ovoce a zelenina, ovocné a zeleninové šťávy a nektary bez přidaného cukru. Zpracované ovoce a zelenina: max. 1 % přidaného cukru. Oříšky a luštěniny bez přidaného cukru a soli. Nealkoholické nápoje s max. 4 % cukru.

*Výběr z „pamlskové" vyhlášky 282/2016 Sb.