Na mramorovém kameni je vyryt kříž, puška a nápis tohoto znění: Léta Páně 1569 tu neděli po sv. Václavě zabit jest tuto Petr, syn Chrásty z Albrechtic, radní, od Jana, myslivce pernštejnského. Bůh milostiv rač býti duši jeho. „Ten kámen znám, ukázal mi ho známý. Vykládal, že hajný pytláka nezastřelil jenom za to, že pytlačí. Pytlák byl prý mladý a hezký a chodil mu za manželkou. Každý pak říkal, že má hajný škodnou v lese i v hájovně. A tak si jednou na Petra počíhal. Když ten pak spokojeně odcházel od paní hajné, tak po hajný něm střelil. Ale jestli je tahle pravdivá verze, to fakt nevím,“ vzpomíná na návštěvu u smírčího kamene Tomáš Starý.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Další ze zuberských významných kamenů lze najít na mezi při cestě od stavení číslo 75 směrem k vodárně. Pod vyrytým křížem je monogram J. J. a datum 9. 7.1939. „V tento den tam náhle zemřel důstojník plavební společnosti Jan Jelínek, otec známého antropologa a ředitele Moravského zemského muzea. Jezdíval do Zubří na dovolenou,“ vysvětluje Jiří Havlíček.

Další kámen, který si zaslouží pozornost, je takzvaný Kubík. „Stojí kousek od lesní cesty za Zuberským rybníkem a snadno se dá přehlédnout. Je docela malý a v jeho horní části je vyhloubeno okénko, kde snad dříve býval nějaký nápis. Dole je vytesaný kalich,“ říká zuberský starosta.

Podle zápisu v místní matrice tam 19. února 1885 v jednu hodinu po poledni byl při kácení stromů zabit padajícím kmenem jedle majitel gruntu číslo 17 a nájemce obecního hostince Josef Kubík, rodák z Líšné.

Za návštěvu rozhodně stojí nejznámější zuberský pamětní kámen. Ten se tyčí na mezi při cestě do Olešné. Přestože není řemeslně tak dokonalý, jako ostatní smírčí kameny, nápis na něm je pouze namalovaný, budí zaslouženou pozornost.

Zdroj: Deník/Helena Zelená Křížová

„Kámen postavili Olešenští jako upomínku na událost z roku 1964, kdy při návratu z pohřbu v Olešné na tom místě alkoholem posilněna padla celá zuberská vláda. Celkem šest předsedů různých složek muselo být nakonec na koňském voze odvezeno domů do Zubří, kde si je převzaly k dalšímu výchovnému procesu jejich manželky. Když pak zemědělci na sousedním poli vyorali velký kámen, tak někoho napadlo, že ho tam na památku této události vztyčí,“ připomíná ne tak dávnou událost zuberský starosta.

Pamětní kámen neminou nikdy bez povšimnutí ani zuberští dobrovolní hasiči, když se vracívají z návštěvy v Olešné. „Samozřejmě, že se tam také zdrží a občerství. A pak cestou domů u pomníku salutují,“ usmívá se Jiří Havlíček.