Ačkoli po něm pátrá i policie, doteď se ho nepodařilo najít.

Místní ale mají o zloději jasno. „Pachatele neznám, ale domnívám se, že se pravděpodobně jedná o zneuctění památníku některým zavilým kryptokomunistou, kterých je v Polné stále dosti! Osobně se stydím, že u nás dosud žijí takoví zlotřilci,“ postěžoval si jednatel Klubu Za historickou Polnou Jan Prchal.

Kromě ostudy nenechavci hrozí i oplétačky s policií. „Případ šetříme pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

I kdyby se ho ale najít nepodařilo, památník v tomto stavu dlouho nezůstane. „Tabulku i letadélko již připravujeme k opětovnému umístění na kamenný blok. Instalaci provede mnohem důkladněji místní kameník, který za použití jiného materiálu zamezí jejich dalšímu zcizení či odstranění,“ prozradil Prchal.

Památník odhalilo město Polná spolu s Klubem Za historickou Polnou v září 2019. Připomíná šestnáctý prosinec 1944, kdy západně od Polné havaroval americký bombardér Liberator B-24. Jeho devítičlenná posádka se tehdy sice zachránila, ale padla do německého zajetí. Podle dostupných informací měla však celá událost šťastný konec a všichni letci se po válce vrátili domů do Ameriky.