Při konferenci s názvem Kraje a péče o kulturní dědictví v Jihlavě to řekl ministr kultury Václav Jehlička.

Podle Jehličkových představ by každý státní hrad a zámek měl mít jakousi dozorčí radu, v níž budou zastoupeny obce, kraje, Národní památkový ústav a podnikatelé z oblasti cestovního ruchu. "Komise bude dohlížet na spolupráci se samosprávou, bude sledovat, jak kasteláni vycházejí vstříc potřebám regionu, aby z památek nebyla izolovaná sídla," řekl Jehlička.

Ministerstvo kultury má podle něj vlastní zájem na těsnější spolupráci se samosprávami. Rovnocenný dialog, podílení se na přípravě nového památkového zákona a reforma koncepce Národního památkového ústavu (NPÚ) patřily k hlavním požadavkům Asociace krajů ČR, o nichž se dnes v Jihlavě diskutovalo.

Podle předsedkyně kulturní komise rady Asociace krajů a radní kraje Vysočina pro kulturu Martiny Matějkové regiony volají po větší samostatnosti v rozhodování odpovídající reformě veřejné správy. "Například peníze na program regenerace městských památkových rezervací a zón by měly být v rozpočtu převedeny přímo krajům, které by program měly řídit na svých územích," řekla Matějková.

Matějková připomněla také úlohu krajů při obnově památek. "Zatímco v roce 2002 vynaložily kraje na vlastní památky a na dotace jiným vlastníkům 172 milionů korun, loni to bylo už téměř 800 milionů," uvedla Matějková. Celkem kraje financovaly obnovu památek téměř třemi miliardami korun.

Podle Jehličky i ministerstvo kultury cítí nutnost určité inovace ve financování programů, ministr si však není jistý, zda bude odpovídat představám krajů. "Vše ale bude zbytečné, pokud nebude dodrženo programové prohlášení vlády, podle něhož by mělo jít jedno procento z rozpočtu státu na kulturu. "Oblast fondů je silně podfinancována, v 90. letech na ně byl několikanásobek peněz, od roku 2000 má však sestupnou tendenci," řekl Jehlička.

Podle ředitele NPÚ Pavla Jerie jsou názory krajů, ministerstva i NPÚ obdobné. Stěžejní podle něj bude nový památkový zákon, který by nastavil stejná pravidla pro běžnou údržbu jako pro velkolepé přestavby v památkových rezervacích. "Když chce vlastník památky opravit jednu tašku na střeše, musí podniknout stejný úřední maratón, jako při přestavbě celého objektu. To by měl nový zákon řešit," řekl Jerie.

Podle Jehličky by měl být věcný záměr nového památkového zákona, při jehož tvorbě bude ministerstvo kultury spolupracovat s kraji, hotov letos na podzim. Na jaře 2009 by ho měly projednat Poslanecká sněmovna a Senát.