Pro návštěvníky jsou totiž mnohdy lákavější než prohlídka tradičních instalací v zámeckých komnatách. Novinářům tořekl ředitel telčského pracoviště NPÚ Libor Karásek.

Zámek v Náměšti nad Oslavou například o víkendu 16. a 17. dubna, který je věnován Dnu památek, mimořádně zpřístupní sklepní prostory s originály soch barokních světců z náměšťského mostu. Otevře se také expozice představující historii elektrifikace zámku na počátku 20. století. "Zdejší zámek byl po brněnském Mahenově divadle druhým velkým objektem na Moravě, který měl zavedeno elektrické osvětlení," řekl ČTK kastelán Marek Buš.
NPÚ na Vysočině spravuje státní zámky v Telči, Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou, státní hrad v Lipnici nad Sázavou a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Vstupné do památkových objektů na Vysočině se letos výrazněji nemění. NPÚ zvýšil ceny v průměru o pět až deset procent už loni. "Letos se vstupné zvyšuje pouze v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a na některých vedlejších trasách na zámcích," řekl Karásek. Vstupné zůstává stejné na hradu Lipnice, přestože prohlídka se rozšířila o možnost výstupu na vyhlídkový ochoz věže Samson.

Během celé sezony bude pokračovat projekt Oživlé památky. Každý měsíc budou v památkách mimořádné tematické akce. Hlavně nejmenším návštěvníkům je určena červnová akce Pohádky, pověsti a legendy z našich hradů a zámků. Prázdninové měsíce budou patřit šlechtickým kratochvílím. Atraktivní ukázky středověké kuchyně přinese podzimní téma s názvem A kuchyní to vonělo. Funkční zámecké kuchyně najdou návštěvníci na zámcích v Náměšti a v Jaroměřicích.

Památky na Vysočině oživí tradičně i řada kulturních akcí. Jaroměřický zámek například přivítá na přelomu dubna a května festival keltské kultury Beltine. V létě tam bude hlavní kulturní událostí Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.

Letos bude zahájena administrativní příprava rozšíření prohlídkové trasy v kostele na Zelené hoře. Návštěvníci památky zapsané na prestižní seznam UNESCO by měli mít už v příští sezoně možnost vystoupit na první ochoz a prohlédnout si interiér poutního kostela z nadhledu. "K tomu je však třeba zřídit zábradlí na obou schodištích," uvedl Bohumil Tripal z NPÚ.

Po celou sezonu bude památky provázet putovní výstava Ohrožené památky na Vysočině. "Měla by upozornit na problematiku záchrany ohrožených památek a zároveň ukázat, že i chátrající objekty se dají zachránit," řekla Martina Veselá z telčského NPÚ.