VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pálení čarodějnic ukončí na více místech ohňostrojem

Vysočina, Žďársko - O magické filipojakubské noci ze 30. dubna na 1. května, která v minulosti bývala jedním z největších pohanských svátků, se rozhoří stovky ohňů prakticky ve všech městech a obcích. I letos v nich připravili společné pálení čarodějnic s občerstvením a spoustou zábavných aktivit pro děti i dospělé.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Petr Widenka

Pálení čarodějnic je zvyk sice starý, ale stále živý. „Je to po zimě vlastně první příležitost sejít se s ostatními, pobavit se, strávit spolu v klidu trochu času," řekl například starosta Rovečného Miroslav Prudký.

O filipojakubské noci se lidé scházeli a scházejí u ohňů, v nichž pálí staré klestí z pozemků vyčištěných pro příští obdělávání, a slaví příchod jara. „U nás to tak je, o čarodějnicích zužitkujeme dřevo, které přes rok nashromáždíme coby biologický odpad klestí, větve z prořezávání stromů a podobně," dodal starosta Prudký.

Tradici společného pálení čarodějnic v Rovečném obec obnovila před třemi lety. „Předtím se asi deset let nepořádalo," zmínil starosta. V Rovečném se sejdou v podvečer nad koupalištěm, děti se budou moci vyřádit na skákacím hradu i při hrách a soutěžích s odměnou, které pro ně připravily místní maminky. Čarodějnický oheň se tam rozhoří po setmění.

Ve Žďáře nad Sázavou zábavu slibuje program filipojakubské noci, kterou pořádá město a středisko volného času Active; akce se ve městě koná každoročně už od roku 1996. Slet čarodějnic v rekreačním areálu na sídlišti Libušín letos od 18 hodin nabízí třeba soutěž o nejlepší čarodějnici (včetně věkové kategorie nad 15 let), spoustu her i soutěží o ceny, kulturní program i závěrečný ohňostroj. Hranice bude vysoká přibližně čtyři metry.

V Novém Městě na Moravě se účastníci sletu čarodějnic sejdou v 18 hodin na Vratislavově náměstí, kde se zabaví sportováníma tvůrčími činnostmi. Čarodějnice se ale budou pálit u Třech křížů, kam se účastníci sletu z náměstí vydají průvodem.

Průvod je tradicí i v Bystřici nad Pernštejnem. „Sraz bývá vždy na náměstí před bývalým městským úřadem a odtud všichni odcházejí ke koupališti, kde je připravena vatra," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska. Do Lužánek průvod dorazí za doprovodu dechové hudby. V Bystřici se pálení čarodějnic v Lužánkách vždy koná za každého počasí. Kostýmované čarodějnice dostanou sladkou odměnu a zařadí se do slosování o ceny, pro děti bude třeba připravený i malý oheň k opékání špekáčků, ty si ale musejí přinést s sebou. Tečkou za programem bude ohňostroj.

Stavění májky

V některých obcích se před pálením ohňů stavějí májky. Budou ji mít i ve Sněžném, zdobení a stavění máje v parku začne v 16 hodin a na ně pak naváže program pálení čarodějnic. V Rudě na Velkomeziříčsku, ale i jinde, si slet čarodějnic ozvláštní například lampionovým průvodem, ve Svratce i bublinádou nebo „salonem ohavnosti", kde všechny zájemce „maskérky" nalíčí právě do podoby čarodějnic. „Je to neotřelá nabídka služeb, ne? Salon krásy mají přece všude. A musím říci, že v našem salonu ohavnosti bývá nabito," smála se Hana Sádovská, předsedkyně základní organizace Českého svazu žen Svratecké Valkýry. Právě ony odpoledne v duchu českých pohádek připravily, program ve svrateckém sportovním areálu začíná už ve 14 hodin ukázkou hadů. Nebude chybět hledání pokladů a oblíbené dětské soutěže ani ohňostroj na konec. „Samozřejmostí je báječné občerstvení a lahodný mok," lákají pořadatelky.

Noc z 30. dubna na 1. května pokládali lidé za magickou. Věřili, že v tuto noc se čarodějnice na prokletém místě (třeba na popravišti) slétají na čarodějnický sabat, také věřili v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, kde jsou ukryté poklady. Hlavním smyslem pálení čarodějnic byla zřejmě oslava plodnosti, podle mínění našich předků mělo zaručit hospodářům ochranu majetku a budoucí úrody. Význam mělo i vyhazování zapálených košťat do vzduchu. Lidé věřili, že na nich ty pravé čarodějnice odletí jinam, a vesnice bude mít po celý rok pokoj od čar a kouzel.

Tipy na některá místa, kde bude v neděli čarodějnický rej:

- Letiště Přibyslav (Havlíčkobrodsko): od 13. hodin velký sraz amerických aut s bohatým letovým programem, zábavou pro děti a večerním pálením čarodějnic.

- Třešť (Jihlavsko): od 17.30 hodin Poklad čarodějnice Lízinky budou hledat dětské týmy. Předcházet mu bude lampionový průvod, který startuje v 17.30 od třešťského kulturního domu a povede směrem na bývalý zimní stadion. Tam bude v 19.30 hodin akce zahájena zapálení hranice, opákání buřtů, ohňostroj.

- Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko): od 17. hodin tradiční průvod městem. Čarodějnický salon krásy bude v provozu již od patnácti hodin. Opékání špekáčků a od dvaceti hodin budou moci čarodějnice řádit na dětské diskotéce v sokolovně. Součástí akce bude bubble show, ohnivé vystoupení skupiny Magnis, ohňostroj, mnoho soutěží pro děti.

Autor: Martina Lorencová

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Ilustrační foto.

Mäki slaví se smíšenou štafetou stříbro

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Žďár nad Sázavou – Patnáctileté výročí městské příspěvkové organizace Mateřská škola (MŠ) Žďár nad Sázavou provázela velkolepá oslava v podobě akademie s názvem Vánoční hvězdičky.

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Žďársko - Žďárský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Žďársku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky ze Žďárska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ v Nížkově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT