„Jako ředitelka nemocnice stojím uprostřed sporu dvou stran, s minimální možností cokoliv ovlivnit či změnit,“ říká Palečková.

Ve funkci ředitelky nemocnice jste více než rok. Jaké máte pocity ze své dosavadní práce?
Musím se přiznat, že ten rok mi v pozici ředitelky nemocnice velice rychlým tempem uběhl. Začátky ve funkci byly velice hektické, protože první půlrok jsem souběžně s funkcí ředitelky nadále vykonávala svoji práci vedoucí právního úseku. Když se podívám zpět, zpočátku jsem si myslela, že se v průběhu krátké doby dá vyřešit mnoho věcí. Dnes vím, že na řešení některých záležitostí či problémů je potřeba času přece jenom více. I přesto jsou však věci, které se podařilo v průběhu onoho roku zrealizovat.

Můžete některé zmínit?
Především se začalo na všech úrovních více komunikovat, s čímž souviselo také provedení některých personálních změn. Od května loňského roku se mnou na problematice lékařské péče spolupracuje lékař se zkušenostmi ze zahraničí. Od počátku letošního roku pak máme novou náměstkyni ošetřovatelské péče, předtím byla tato pozice nazývána hlavní sestrou. Od 1. února pak zřizuji funkci tiskového mluvčího, protože bych chtěla naši nemocnici více přiblížit veřejnosti. Přijali jsme také biomedicínského inženýra, který má pomáhat v provozu v oblasti zdravotnických prostředků. Částečně jsme obnovili operativu ORL, zatím však pouze v jednodenní chirurgii. Jeden den v týdnu k nám dochází operatér, který zde provádí zmíněné operace, takže například malé děti nemusejí kvůli odstranění nosních mandlí hledat jiné zařízení.

Rozhodovala jste se dlouho, zda se ucházet o pozici ředitelky nemocnice?
Jedenáct let jsem dělala zástupkyni ředitele, takže jsem velice dobře věděla, do čeho jdu. Díky této znalosti oboru i prostředí pro mě nebylo rozhodování příliš složité. Pokud bych se pak podívala zpět a porovnala moje očekávání s realitou, musím konstatovat, že mě nic zásadního nepřekvapilo.

V čem podle vás spočívá největší úskalí této práce?
Trochu bych vaši otázku posunula. Odpovím spíše na to, co je pro výkon této pozice z mého pohledu důležité a podstatné. V první řadě se musíte obklopit lidmi, kterým můžete plně důvěřovat a přenést na ně některé kompetence. Přiznám se, že ještě stále si tento tým vytvářím, což je například jedna z věcí, ve kterých jsem se v časovém odhadu trochu zmýlila. Počítala jsem s tím, že tento tým budu mít v průběhu roku vytvořen.

Pozice ředitele nemocnice je tedy hodně o týmové práci?
To v každém případě. Ředitel by samozřejmě měl těm zásadním a klíčovým věcem rozumět, to je neoddiskutovatelné. Pokud však již v nemocnici delší dobu pracuje, získá potřebné základní informace a poznatky z řízené oblasti. V druhé řadě je to o tom zmíněném týmu lidí, kteří mu další důležité informace včas a v kvalitní podobě dodají. Je to tedy určitě týmová práce, bez ní nemocnice nemůže v žádném případě kvalitně a bez problémů fungovat.

---------------

Celý rozhovor čtěte v týdeníku Vysočina 20. ledna