Podle jeho slov je minimálně pozměněné vedení města výhodou, protože staronoví zastupitelé nemusí pronikat do destailů investičních i jiných akcí, které Bystřičtí začali připravovat už v předešlém volebním období.

Co budete ve své funkci řešit jako první?
Přípravu rozpočtu na příští rok. Ten už máme v hrubých rysech nachystaný ještě z posledního jednání rady a zastupitelů, nyní je ho potřeba dořešit. První zasedání rady je 16. listopadu, předpokládáme, že by rozpočet mohl být připravený v polovině prosince.

Hlavní investiční akcí pro příští volební období je Centrum zelených vědomostí, které vznikne zásadní přestavbou a rozšířením statku zemědělské školy u vlakového nádraží…
Do 6. ledna musíme regionální radě předložit územní rozhodnutí a projekt pro stavební povolení. Domníváme se, že už budeme mít i stavební povolení. Takže když všechno dopadne podle našich představ, v což doufáme, mohli bychom začít stavět už na jaře.

Kolik byste mohli na rozsáhlou a finančně velmi náročnou přestavbu statku, vytvoření skanzenu a dalších staveb z dotačního titulu získat?
Odhadem by to mělo být až sto padesát milionů korun, ale tolik to samozřejmě nebude. Přesnou částku ale zatím neznáme, proto je předčasné něco střílet od jen tak od boku. Konkrétní náklady se ale budou odvíjet podle projektu pro stavební povolení, kde budou všechny naklady vyčísleny.

Máte dojem, že v Bystřici je něco, co by se dalo pojmenovat jako velký průšvih?
Průšvih vyloženě žádný nevidím. Spíš se ale do budoucna obávám možného zhoršení finanční situace rodin, čímž by patrně rovněž přibylo neplatičů v městských bytech. Pak se nám také stále nedaří zvýšit zaměstnanost ve městě a jeho okolí. Jako stabilní zaměstnavatel mužů se jeví uranové doly v Dolní Rožínce, kde by podle předpokladů měla vzniknout další pracovní místa na několik let při budování zásobníku plynu. To je ale práce jenom pro muže, ženy to mají s uplatněním v regionu podstatně horší, žádný velký zaměstnavatel, který by jim nabídl práci, u nás není. Další boj nás v novém volebním období čeká v souvislosti s udržením dvou středních škol ve městě.

Jak nedostatek studentů hodláte řešit?
V několika rovinách. Jednak chceme jednat s řediteli základních škol v okolí a pak také zlepšit dopravní dostupnost směrem na Brno. Dříve k nám do škol totiž dojížděli studenti třeba z Nedvědice či Doubravníka, dnes se všichni orientují výhradně na Tišnov.

Co s tím můžete vy jako zástupci města udělat?
I proto jsme se připojili k Integrovanému dopravnímu systému Jihomoravského kraje. A hodláme jej ještě rozšiřovat, protože když budou mít lidé z Nedvědicka dobré spojení do Bystřice, množství studentů na našich středních školách by se mohlo opět zvýšit.

Myslíte si, že existuje něco konkrétního, s čím se ve městě prostě hnout nedá? S čím se musejí obyvatelé Bystřice smířit?
Myslím si, že kde je vůle, tam je i cesta. Je to hlavně otázka času a samozřejmě také finančních prostředků. Zatím nevidím nic, co by se vyloženě zlepšit nedalo, nebyla tam žádná šance. I situace v mezilidských vztazích se u nás uklidnila. Například volby proběhly neočekávaně klidně, až jsme se tomu divili. Asi jsme si všechen ten rozruch odbyli v minulých letech.

Když hovoříte o klidných volbách, na radnici se po nich prakticky nic nezměnilo. Je to podle vás dobře, anebo nikoliv?
Spíše to vnímám jako výhodu. Z třiadvaceti zastupitelů se vyměnilo jenom pět, takže co se týká rozpracovaných investičních akcí, většina z nich nemusí do problematiky složitě pronikat, což by pochopitelně nějakou dobu trvalo. Takže zastupitelstvo může začít pracovat prakticky hned.