Před třemi lety onemocněla rakovinou prsu. Byla nutná operace, při níž byly narušeny i lymfatické uzliny v podpaždí. Následovalo ozařování a chemoterapie. „Když jsem si myslela, že už mám konečně všechno za sebou, nastal další problém. Levá ruka mi hrozně otekla,“ vzpomínala na dny nejistoty žena.

Blanka nemohla s rukou nic dělat. Otok se postupně rozšiřoval až k lopatce. „Začala jsem mít i psychické problémy, ruka mě bolela a neustále mne provázely zvědavé pohledy lidí,“ dodala pacientka.

Právě kvůli reakci okolí na nemoc, která přináší viditelné změny těla, svolila žena k rozhovoru pro Deník jen s uvedením křestního jména. Lékař Blance diagnostikoval lymfedém a odeslal ji do brněnského Onko a Lymfocentra Arcus. „Zpočátku jsem tam musela jezdit denně. Otok se pomalu zmenšoval, ale docela nezmizel,“ uvedla Blanka.

Ta dnes jezdí do ambulance jedenkrát týdně, musí nosit speciální návlek na postižené končetině a pravidelně cvičit. „Přesto se cítím mnohem lépe. Pomohlo mi také to, že jsem se setkala s podobně postiženými pacienty,“ sdělila žena.

Celoživotní diagnóza

Lymfedém nebo také mízní otok patří mezi onemocnění celoživotní. Pacienti trpí nejenom kosmetickým defektem, ale rovněž zhoršenou pohyblivostí. Nemoc se může vystupňovat až k nádorovému bujení. Pacienti z okresu museli ještě nedávno dojíždět za lékařem do Brna nebo Třebíče.

Teď mají možnost léčit se „doma“ – na kožním oddělení novoměstské nemocnice. Právě tam se snaží vybudovat lymfologickou ambulanci primářka oddělení Eva Pelikánová. „Byly nám schváleny kódy zdravotní pojišťovnou, takže pacienti doporučení lékařem už mají tuto léčbu i u nás hrazenu pojišťovnou a nemusí dojíždět do vzdálených léčebných zařízení,“ upozornila Eva Pelikánová.

Lymfedém - při tomto onemocnění dochází k poruše lymfatické drenáže, to znamená, že dojde k narušení odtoku lymfatické tekutiny z těla, a to v jakékoliv části. „Nejčastěji bývají postiženy dolní a horní končetiny a oblast bederní krajiny,“ vysvětlil lékař Pavel Pávek.

Rakovina prsu

Lymfedém může být buď primární, nebo sekundární. Sekundární lymfedém bývá důsledkem radikálních operací, zejména rakoviny prsu, kdy musí být odstraněny i lymfatické uzliny, a tím dochází k městnání tekutiny v určitých částech těla.

„Příčinou sekundárního lymfedému je prodělané kožní onemocnění lidově zvané „růže“, což je zánět podkožního vaziva s následnou poruchou lymfatické drenáže. A v poslední době k tomu přispívá také nadváha a obezita,“ řekl lékař Pavel Pávek.

Primární lymfedém je vrozený, nejčastěji jde o postižení dolních končetin a charakteristický pro toto onemocnění je otok pouze jedné končetiny.
Jaké jsou další příčiny lymfedému kromě onkologických operací?

„Další příčinou je například nesprávné stravování, přispívá k němu i kouření a u žen také hormonální antikoncepce. U mladých dívek je další z příčin i nošení úzkého zaškrcujícího spodního prádla, čímž dochází k utlačování lymfatických cest a uzlin. Lymfedém postihuje více ženy než muže,“ objasnil lékař Pávek.

Léčba lymfedémického onemocnění předpokládá čtyř až šestitýdenní hospitalizaci v nemocnici. Tato doba je nutná k redukci otoků. Dále následuje léčebná fáze udržovací, která se pak provádí celoživotně.

„Mnozí pacienti mají přístroj doma a léčí se v domácím prostředí denně. Dvakrát měsíčně dochází na odborné pracoviště na manuální drenáž a jednou za půl roku za lymfologickým lékařem“, doplňila lymfoterapeutka Ilona Musilová.

------------------

Mízní otok: až šest týdnů léčby v nemocnici

Donedávna museli pacienti s lymfedémem jezdit do Brna nebo do Třebíče. Nikde blíž neexistovalo žádné specializované pracoviště, v němž by se zabývali léčbou poruchy lymfatického systému.

Problémem byl i nedostatek vyškolených pracovnic. Teď mají podle lékařky Evy Pelikánové, primářky kožního oddělení novoměstské nemocnice, možnost léčit se v Novém Městě. Právě tam se snaží o vybudování lymfologické ambulance.

Mohou pacienti s lymfedémem absolvovat léčbu i v novoměstské nemocnici?
Naše lymfologická ambulance zahájila činnost už v dubnu 2008. Na základě indikace lékaře provádíme manuální mízní drenáže, přístrojovou lymfodrenáž, techniku vícevrstvé bandáže a preventivní poradenskou činnost. Od 1. září nám byly schváleny kódy zdravotní pojišťovnou, takže pacienti doporučení lékařem už mají tuto léčbu i u nás hrazenu pojišťovnou a nemusí dojíždět do vzdálených léčebných zařízení.

Jak léčba probíhá?
Tento typ péče předpokládá minimálně čtyř až šestitýdenní hospitalizaci na našem oddělení. Tato doba je nutná k redukci otoků. Dále následuje fáze udržovací, která se pak provádí celoživotně. Před přístrojovou lymfodrenáží je vždy nutná manuální lymfodrenáž a tu může poskytnout jen speciálně vyškolená pracovnice.

Helena Zelená Křížová