VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti s lymfedémem nemusí jezdit do Brna

Nové Město na Moravě - Lymfedém. „Tuto nemoc bych nepřála ani svému největšímu nepříteli,“ řekla Blanka.

10.10.2008 1
SDÍLEJ:

Lymfedém je hmatatelný a viditelný otok části těla, který je podmíněn poruchou transportu lymfy mízními cévami.Foto: www.alena.ilcik.cz

Před třemi lety onemocněla rakovinou prsu. Byla nutná operace, při níž byly narušeny i lymfatické uzliny v podpaždí. Následovalo ozařování a chemoterapie. „Když jsem si myslela, že už mám konečně všechno za sebou, nastal další problém. Levá ruka mi hrozně otekla,“ vzpomínala na dny nejistoty žena.

Blanka nemohla s rukou nic dělat. Otok se postupně rozšiřoval až k lopatce. „Začala jsem mít i psychické problémy, ruka mě bolela a neustále mne provázely zvědavé pohledy lidí,“ dodala pacientka.

Právě kvůli reakci okolí na nemoc, která přináší viditelné změny těla, svolila žena k rozhovoru pro Deník jen s uvedením křestního jména. Lékař Blance diagnostikoval lymfedém a odeslal ji do brněnského Onko a Lymfocentra Arcus. „Zpočátku jsem tam musela jezdit denně. Otok se pomalu zmenšoval, ale docela nezmizel,“ uvedla Blanka.

Ta dnes jezdí do ambulance jedenkrát týdně, musí nosit speciální návlek na postižené končetině a pravidelně cvičit. „Přesto se cítím mnohem lépe. Pomohlo mi také to, že jsem se setkala s podobně postiženými pacienty,“ sdělila žena.

Celoživotní diagnóza

Lymfedém nebo také mízní otok patří mezi onemocnění celoživotní. Pacienti trpí nejenom kosmetickým defektem, ale rovněž zhoršenou pohyblivostí. Nemoc se může vystupňovat až k nádorovému bujení. Pacienti z okresu museli ještě nedávno dojíždět za lékařem do Brna nebo Třebíče.

Teď mají možnost léčit se „doma“ – na kožním oddělení novoměstské nemocnice. Právě tam se snaží vybudovat lymfologickou ambulanci primářka oddělení Eva Pelikánová. „Byly nám schváleny kódy zdravotní pojišťovnou, takže pacienti doporučení lékařem už mají tuto léčbu i u nás hrazenu pojišťovnou a nemusí dojíždět do vzdálených léčebných zařízení,“ upozornila Eva Pelikánová.

Lymfedém - při tomto onemocnění dochází k poruše lymfatické drenáže, to znamená, že dojde k narušení odtoku lymfatické tekutiny z těla, a to v jakékoliv části. „Nejčastěji bývají postiženy dolní a horní končetiny a oblast bederní krajiny,“ vysvětlil lékař Pavel Pávek.

Rakovina prsu

Lymfedém může být buď primární, nebo sekundární. Sekundární lymfedém bývá důsledkem radikálních operací, zejména rakoviny prsu, kdy musí být odstraněny i lymfatické uzliny, a tím dochází k městnání tekutiny v určitých částech těla.

„Příčinou sekundárního lymfedému je prodělané kožní onemocnění lidově zvané „růže“, což je zánět podkožního vaziva s následnou poruchou lymfatické drenáže. A v poslední době k tomu přispívá také nadváha a obezita,“ řekl lékař Pavel Pávek.

Primární lymfedém je vrozený, nejčastěji jde o postižení dolních končetin a charakteristický pro toto onemocnění je otok pouze jedné končetiny.
Jaké jsou další příčiny lymfedému kromě onkologických operací?

„Další příčinou je například nesprávné stravování, přispívá k němu i kouření a u žen také hormonální antikoncepce. U mladých dívek je další z příčin i nošení úzkého zaškrcujícího spodního prádla, čímž dochází k utlačování lymfatických cest a uzlin. Lymfedém postihuje více ženy než muže,“ objasnil lékař Pávek.

Léčba lymfedémického onemocnění předpokládá čtyř až šestitýdenní hospitalizaci v nemocnici. Tato doba je nutná k redukci otoků. Dále následuje léčebná fáze udržovací, která se pak provádí celoživotně.

„Mnozí pacienti mají přístroj doma a léčí se v domácím prostředí denně. Dvakrát měsíčně dochází na odborné pracoviště na manuální drenáž a jednou za půl roku za lymfologickým lékařem“, doplňila lymfoterapeutka Ilona Musilová.

------------------

Mízní otok: až šest týdnů léčby v nemocnici

Donedávna museli pacienti s lymfedémem jezdit do Brna nebo do Třebíče. Nikde blíž neexistovalo žádné specializované pracoviště, v němž by se zabývali léčbou poruchy lymfatického systému.

Problémem byl i nedostatek vyškolených pracovnic. Teď mají podle lékařky Evy Pelikánové, primářky kožního oddělení novoměstské nemocnice, možnost léčit se v Novém Městě. Právě tam se snaží o vybudování lymfologické ambulance.

Mohou pacienti s lymfedémem absolvovat léčbu i v novoměstské nemocnici?
Naše lymfologická ambulance zahájila činnost už v dubnu 2008. Na základě indikace lékaře provádíme manuální mízní drenáže, přístrojovou lymfodrenáž, techniku vícevrstvé bandáže a preventivní poradenskou činnost. Od 1. září nám byly schváleny kódy zdravotní pojišťovnou, takže pacienti doporučení lékařem už mají tuto léčbu i u nás hrazenu pojišťovnou a nemusí dojíždět do vzdálených léčebných zařízení.

Jak léčba probíhá?
Tento typ péče předpokládá minimálně čtyř až šestitýdenní hospitalizaci na našem oddělení. Tato doba je nutná k redukci otoků. Dále následuje fáze udržovací, která se pak provádí celoživotně. Před přístrojovou lymfodrenáží je vždy nutná manuální lymfodrenáž a tu může poskytnout jen speciálně vyškolená pracovnice.

Helena Zelená Křížová

10.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 20 500 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE Žďár n.S.. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Sociální pracovník/pracovnice: přímá práce s rodinami v nepříznivé životní situaci v jejich přirozeném prostředí (terénní práce) , Místo výkonu práce: okres Žďár nad Sázavou , Nástup: září 2018, popř. dle domluvy, Nabízíme:, - pracovní poměr na plný či částečný úvazek,, - zajímavou, smysluplnou a zodpovědnou práci, , - možnost podílet se na rozvoji služby,, - odborné vzdělávání, , - práci pod supervizí a odborným vedením,, - zaměstnanecké benefity, , - zázemí stabilní organizace., Požadujeme:, - vzdělání dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. (VŠ, VOŠ), , - orientaci v oblasti sociálních služeb a sociálně - právní ochrany dětí,, - předpoklady pro terénní práci s rodinami v nepříznivé životní situaci,, - velmi dobré organizační a komunikační schopnosti,, - potřebu dále se vzdělávat a profesionálně růst,, - řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič/ka),, - trestní bezúhonnost., V případě zájmu o uvedenou pozici zasílejte profesní životopis a motivační dopis, na adresu Oblastní charita Žďár n. S., Horní 22, 591 01 Žďár nad Sázavou nebo na email jana.zelena@zdar.charita.cz do 20. 8. 2018.. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita zr - sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Horní, č.p. 1679, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jana Zelená, +420 777 755 656.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz FRÉZAŘ - práce na stroji MCV 1270. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: práce na stroji MCV 1270 , vyučen v oboru, 2 směnný nebo 3 směnný provoz, První kontakt telefonicky /emailem/ pro sjednání pohovoru se zaměstnavatelem ve firmě., kontakt: p. Škorpíková Jitka, tel.: 566 642 401, e-mail: jitka.skorpikova@zdas.cz. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jitka Škorpíková, +420 601 131 533.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 800 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů KALIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vyučen, svářečský průkaz základní výhodou, 3 směnný provoz, Popis práce: chemicko-tepelné zpracování kovů, žíhání, cementování, kalení a popouštění v elektrických pecích různých druhů, kalení plamenem, řízení a obsluha automatizovaných procesů tepelného zpracování, Zaměstnanecké výhody: Týden dovolené navíc, závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění a další. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: zasedací místnosti ÚP ve 4.patře, Strojírenská 28, 591 01 Žďár nad Sázavou , nepřetržitý provoz, Zaměstnavatel nevyvažaduje žádné speciální vzdělání. Na základě výběrového řízení rozhodne o kvalifikaci uchazeče. Zaměstnavatel si uchazeče zaškolí., první kontakt e-mailem: jantatak91@gmail.com nebo telefonicky 725 810 009 p. Taťák Petr - zaměstnavatel garantuje osobní kontakt po te. domluvě. Pracoviště: Pracovní agentura atlas s.r.o. - svratka, Libušina, č.p. 194, 592 02 Svratka. Informace: Jan Taťák, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravné utkání FC Vysočina Jihlava - SFK Vrchovina Nové Město na Moravě.
9

OBRAZEM: Jihlava v generálce zvítězila, v koncovce se ale opět trápila

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Chrám bude opět otevřen k večernímu rozjímání i zpovědi

Žďár nad Sázavou – Kostel otevřený k poklidné chvíli přemýšlení, rozjímání, modlitbě nebo k tichému duchovnímu rozhovoru najdou zájemci v pondělí 16. července večer. Ve žďárském chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře se totiž opět koná takzvaná Nikodémova noc. K dispozici bude jako vždy kněz i jáhni.

Seniorka v bytě upadla, sama už nedokázala vstát

Žďár nad Sázavou – Dobrý konec měl případ, který policisté řešili v pátek po čtvrté hodině odpolední ve Žďáře nad Sázavou. Na strážce zákona se obrátila žena, jež měla obavy o svoji příbuznou – žďárskou seniorku.

Dítě střet se safari vláčkem nepřežilo

Zvole – Průběh prvního ročníku velkého rodinného festivalu Blue Style Prima Fest, jenž se od pátku odehrává v Šiklandu u Zvole na Bystřicku, zasáhla v sobotu kolem půl čtvrté odpoledne tragická událost. Takzvaný safari vláček, který vozí návštěvníky na vyhlídkové jízdy po zábavním areálu, se tam střetl s pětiletým chlapcem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT