Muž podle informací Deníku trpí tuberkulózou, proto je kontakt s ním rizikový bez respirátoru. Pro policisty je muž podezřelý z vědomého šíření nakažlivé choroby. „Muž z nemocnice odešel kolem 15. hodiny. Může mířit do Dolního Újezdu na Pardubicku nebo do Královéhradeckého kraje, jelikož tam má rodinné vazby,“ řekla k případu v úterý mluvčí Čírtková.

Muž podle policie věděl o tom, že má vysoce nakažlivou nemoc. Lékaři v nemocnici mu to vysvětlili. Přesto odešel. „Muž je podezřelý z vědomého šíření nakažlivé nemoci a hrozí mu trest až tří let vězení,“ zdůraznila Čírtková.

Nemocnice v Novém Městě nemohla nakaženého pacienta zadržet. „Nejednalo se o pacienta, který by byl v nemocnici hospitalizován, ale o muže, který se dostavil do běžné ambulance na vyšetření,“ upřesnila mluvčí novoměstské nemocnice Helena Zelená Křížová. Od úterý je nakažený cizinec nezvěstný, nikdo neví, kde se pohybuje.

Policie pátrá po cizinci, který odešel z nemocnice v Novém Městě na Moravě. Muž trpí vážnou nakažlivou nemocí.
Nakažlivý pacient mezi lidmi: Nemohli jsme nic dělat, říká novoměstská nemocnice

V takovém případě, kdy se u nemocného objeví nakažlivá choroba postupují lékaři následovně. Poučí pacienta jak se má chovat, že jeho léčba na specializovaném oddělení je nutná. Nemocnice cizinci nabídla konkrétní zdravotnická zařízení, mezi kterými si měl vybrat, kde se chce léčit.

„Nabídli jsme mu transport, což odmítl, a následně z ordinace odešel. Nemocnice nenív těchto případech oprávněna pacienta zadržet, ale má povinnost informovat krajskou hygienickou stanici, což se stalo“ doplnila mluvčí nemocnice.

Podle informací z policejní databáze hledaných osob, po nichž je vyhlášeno pátrání, se muž jmenuje Vasyl Prodanets. Je mu 57 let. Je štíhlý, zhruba 175 až 180 centimetrů vysoký. Kdo ho uvidí, má volat linku 158. Protože se jedná o člověka nakaženého vážnou nemocí ho budou muset zatknout policisté v respirátorech a rukavicích. Muž skončí nejspíš ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Tuberkulóza je závažné infekční nemoc. Postihuje hlavně plíce, ale může se přenést i na jiné orgány.