Představitelé novoměstské radnice se totiž rozhodli odbahnit tamní rybník. „Jeho vyčištění bylo nezbytné. Členové osadního výboru se na nás obrátili s prosbou o pomoc a my jsme jim vyhověli. Náklady se vyšplhají na šedesát tisíc korun. Nebyla to až tak závratná částka, proto jsme se rozhodli uhradit ji z městského rozpočtu,“ sdělil místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Bez pomoci rybářů by nepřežili

Obavy obyvatel ze zápachu se sice v těchto horkých dnech naplnily, kluky ale „vůně“ od rybaření neodradila. Jakmile zahlédli, že se v bahnitém dně mrskala rybí ploutvička, neváhali ani na vteřinu. Oblečení letělo dolů, popadli sak, nádobu na úlovek a hurá do obecního rybníka. „Ryb je tady hodně. Kdybychom je nevytahali, tak by zahynuli,“ vysvětlil nutnou záchranu devítiletý Kryštof Rundštuk.

Všechny vylovené rybky přenesli malí rybáři do nedalekého menšího rybníka. A jak se děti vyrovnávají s hrozným zápachem, který celý výlov doprovázel? „To nám nevadí. Hlavně, když nachytáme co nejvíce ryb. Však se to doma umyje a vypere,“ divil se Kryštof přihlížejícím, kteří s nelibostí krčili nosy.

Za mohutného povzbuzování příchozích měli zanedlouho nádobu plnou zachráněných ryb. A že se u toho trochu ušpinili? To jim vůbec nevadilo. Za záchranu tolika rybích životů to podle nich stálo.

Jenom rodiče malých rybářů byli trochu na rozpacích. „Strašně to páchne, ani se to nedá popsat. Gumáky hned doma namočíme do sava a všechno ostatní budu muset několikrát vyprat,“ řekla maminka malého Kryštofa Ivana Rundštuková a doplnila s úsměvem: „Škoda, že do sava nejdou strčit i děti. Budu je muset nahnat do vany a pořádně vydrhnout.“

Po dětech nastoupili do vypuštěného rybníka specializovaní pracovníci s těžkou technikou, kteří vodní plochu odbahní a vyčistí.

Podle místostarosty Nového Města na Moravě Stanislava Marka se novoměstští chtějí vrhnout také na vyčištění Černého rybníka u Ski hotelu a na vodní plochu ve Slavkovicích a v Hlinném. „Tam se však budou náklady pohybovat v několikanásobně vyšších částkách, proto se na ně pokusíme získat nejprve dotaci,“ vysvětil Marek.

Helena Zelená Křížová