Pastva se osvědčila. Spokojeni jsou nejen lidé na radnici a členové Sdružení Krajina, ale také návštěvníci Zelené hory. „Bylo to moc hezké a uklidňující. Takový malebný obrázek. Ovečky se pasou na zelené louce pod kostelem. Úplně jako na obrazech starých mistrů,“ pochválil líbivou scenérii Roman Dvořák ze Žďáru nad Sázavou.

Slova chvály zazněla z mnoha stran, a tak slovo dalo slovo a ovečky se na Zelené hoře budou pást i v příštím roce. „Plánujeme pastvu rozšířit až ke hřbitovní zdi. Pro návštěvníky bude toto území průchozí pomocí takzvaných texaských bran. Chceme, aby byla Zelená hora stále přístupná po cestičkách, které tam jsou. Už máme projekt, ale ještě se k němu budou vyjadřovat památkáři,“ sdělil první muž žďárské radnice Martin Mrkos s tím, že očekávají od památkářů souhlasné stanovisko, neboť tomuto projektu jsou prý památkáři od začátku nakloněni.

S úpravou pastvin chtějí Žďárští začít už na podzim. „Využili bychom na to dotaci, kterou jsme dostali z Kraje Vysočina na památky UNESCO,“ vyjádřil se starosta.

Novinkou pro příští rok jsou již zmíněné texaské brány. Ty umožní volný průchod lidem, ale zabrání útěku čtyřnožců. „Otevírají se dovnitř. Tak, aby je zvíře nedokázalo otevřít a utéct,“ vysvětlil Mrkos.

„Brány budou pohledově zapadat do konceptu celé krajiny a širšího okolí Zelené hory. Měly by ladit s památkou. A budou mít ryze přírodní charakter,“ doplnil žďárský starosta.