„Osvětlení se nově bude se zapínat pouze při nějakých svátcích nebo kulturních událostech na Zelené hoře,“ sdělil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos. Zelená hora tak nebude osvícena každý večer, jak tomu bylo dodnes. „Současné vnější osvětlení ambitu Zelené hory už je ve stavu, kdy v podstatě nefunguje. S památkáři a s lidmi z CHKO Žďárské vrchy jsme se domluvili, jaké osvětlení tam bude do budoucna,“ řekl Mrkos.

Žďárské relaxační centrum.
Ve Žďáře se šetří: podraží tenis, brusle i plavání, tobogán se bude vypínat

Nového osvětlení se kostel dočká zčásti ještě letos, podle stavební sezony a počasí. „Svítidla budou úsporná. Při jejich výběru byla důležitá stanoviska CHKO i památkářů. Například aby památka byla osvícena mírně a důstojně a nebyla přesvícená. Hledali jsme tedy řešení, které bude vyhovovat všem,“ vysvětlil Mrkos. Nové osvětlení radnici vyjde na jeden milion šest set tisíc korun.

Ve Žďáře budou spolu s omezováním osvětlení Zelené hory šetřit také na vánočním osvětlení. „V souvislosti s úsporou elektrické energie připravujeme vánoční výzdobu v menším rozsahu. Chystáme omezení svícení u dosud nasvěcovaných objektů jako je morový sloup nebo stromy na náměstí,“ informoval již dříve starosta Žďáru Martin Mrkos. Letos bude ve Žďáře zachovaná výzdoba podél hlavní silnice, v Nádražní ulici nebo v okolí kulturního domu a obchodního centra Convent.

S opatřením souhlasí Anežka Teislerová. „Vzhledem k situaci a zvyšovaní cen energií si myslím, že město by mělo použít peníze na smysluplnější věci než je vánoční osvětlení. Proto jsem pro omezení vánočních světel na letošní zimu,“ uvedla.

Vypínání pouličního osvětlení v nočních hodinách však město neplánuje.