VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud zastávky v průmyslové zóně je i po patnácti letech nejistý

Žďár nad Sázavou – Zda přibude v průmyslové zóně železniční zastávka, stále ještě neví žďárská radnice. Tato problematika se ve městě řeší již dlouhou řadu let, nyní navíc do již zaplněné průmyslové zóny dojíždějí za prací stovky lidí. K vybudování železniční zastávky je také třeba mimoúrovňový přechod silnice, aby se lidé dostali ze zastávky bezpečně na opačnou stranu kolejí.

13.2.2018
SDÍLEJ:

Průmyslová zóna v Jamské ulici se v průběhu let zaplnila.Foto: Deník / Mašová Lenka

Naposledy o tom radnice se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) začala znovu aktivně jednat před dvěma lety. A také o tom, kde přesně by zastávka měla stát.

„V současné době je míč na straně SŽDC, která prověřuje možnost vybudování zastávky. Měla by nám v průběhu roku 2018 dát vědět, zda to technicky půjde realizovat,“ sdělil mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

Podle vyjádření Správy železniční a dopravní cesty je však nyní na tahu město. „Původně diskutovaná poloha zastávky není v přípravě. Město bylo osloveno, aby prověřilo a navrhlo novou lokalitu případné zastávky. V současnosti tedy čekáme na vyjádření města,“ uvedla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Výstavba železniční zastávky v průmyslové zóně se ve Žďáře probírala už před lety, přičemž v roce 2013 záměr ztroskotal na penězích. Nadchod, případně podchod místní komunikace pro nemotorovou dopravu v řádu desítek milionů korun byl na žďárskou radnici, která by jej musela zaplatit, nadměrně finančně náročný. V roce 2015 se ale situace změnila, protože místní komunikace v průmyslové zóně se přeložením a dobudováním silnice I/19 změnila na státní silnici, jejímž správcem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR.

Tím také vznikl prostor pro jednání se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI), který by v tomto případě mohl poskytnout prostředky na takzvané zvýšení bezpečnosti přechodu silnice I. třídy prostřednictvím dotace.

„O tom se s SFDI budeme bavit až v momentě, kdy budeme vědět od SŽDC, že zastávka bude realizovatelná,“ poznamenal Axman.

Lidem, kteří do firem v průmyslové zóně v Jamské ulici dojíždějí za prací, by zastávka cestování usnadnila. V létě by ji navíc mohli využívat i chataři a zahrádkáři z osady Krejdy.

První předběžné jednání mezi SŽDC a Žďárem proběhlo už v roce 2002, ale zájem tehdy nebyl takový, aby se řešily podrobnosti. Od té doby ale firem i zaměstnanců v průmyslové zóně výrazně přibylo.

„Musím jet na nádraží a odtud se zase autobusem MHD vracím zpátky. Teď je to navíc s dopravou z nádraží horší, co se od nového roku změnily linky a jízdní řády. Kdyby byla v Jamské vlaková zastávka, ušetřila bych dost času,“ vyjádřila se Hana Zemanová, která do žďárské průmyslové zóny dojíždí z Nového Města na Moravě.

Co se kolem zastávky dělo od roku 2012
- v únoru 2012 radní podpořili záměr zřízení železniční zastávky Žďár – průmyslová zóna a deklarovali vůli poskytnout pozemek a uhrazení projektu
- následně Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zadala zpracování projektu ke stavebnímu povolení, který byl v červenci 2012 předložen k vyjádření
- z projednávání vyplynula nutnost řešit pohyb chodců od zastávky do průmyslové zóny, a protože šlo o překonání připravované komunikace I. třídy, nebylo možné jiné než mimoúrovňové řešení. Projednávala se i možnost výstavby přechodu, a to s podmínkou, že do doby převedení silnice do kategorie I. třídy bude připraveno mimoúrovňové křížení
- posudek projektanta nedoporučil nadchod vzhledem k malému prostoru a složitému technickému řešení, přičemž na podchod činil odhad nákladů 10 až 12 milionů
- projekt zastávky byl v říjnu 2012 s řešením dočasného přechodu pro chodce předložen stavebnímu úřadu k územnímu řízení
- při veřejném projednání vznesli připomínky majitelé chat v Krejdách, a to z hlediska nemožnosti přímého přecházení do kolonie z tratě, nebezpečného přechodu a zvýšení hluku při rozjezdu a zastavování vlaků. Protože město ani SŽDC v roce 2013 nepřijaly závazek, že se stanou investorem mimoúrovňového křížení pěší trasy se silnicí I. třídy, zamítl stavební úřad v dubnu 2013 žádost SŽDC o stavbu zastávky
- v květnu 2016 obnovilo město jednání se SŽDC s tím, že má být prověřena možnost umístění zastávky mezi ulicí Jamská a Mělkovicemi se záměrem vzniku pojízdného chodníku podél ulice Jamská, s nadjezdem přes silnici I/19 a pokračováním podél trati k Mělkovicím, Slavkovicím a Novému Městu
- v roce 2017 byl zpracován projekt stavby pojízdného chodníku, který prověřil možnost umístění mimoúrovňové lávky z Jamské ulice za železniční trať a její náklady- letos je v plánu jednání, na kterém bude upřesněno zadání studie umístění zastávky

Autor: Lenka Mašová

13.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) ASISTENTKA OBCHODU A MARKETINGU. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce:, Administrativní podpora oddělení, Komunikace se zákazníky, Spolupráce na přípravě firemních akcí, Evidence smluv, Správa ceníků, , , Požadujeme:, , Středoškolské vzdělání, Aktivní přístup k činnostem, Vstřícnou komunikaci s kolegy, Smysl pro organizaci a vytvoření vlastního systému, Zkušenosti z obchodu a marketingu výhodou, Komunikativní znalost anglického jazyka, Uživatelskou znalost MS Office, Aktivní řidič skupiny B, , , Proč právě k nám?, , Možnost zkráceného úvazku, Různorodá práce v přátelském týmu obchodníků a marketingu , Kontakt se zajímavým produktem z oblasti zdravotnictví, Možnost postupu v rámci oddělení, , , Pokud Vás naše nabídka oslovila, zašlete svůj životopis na e-mailovou adresu pers@medin.cz, popř. nás kontaktujte na tel. č. 566 684 355 / 357. , www.medin.cz. Pracoviště: Medin a.s. [644], Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Hana Michalová, +420 566 684 355.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SK. C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ř.p. sk. C + profesní průkaz, praxe vítána, možnost zaškolení absolventů, řidič domíchávače, První kontakt pouze telefonicky. Pracoviště: Jan šustr, Petrovická, č.p. 1329, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Jan Šustr, +420 605 715 420.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager33 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti marketingu VEDOUCÍ MARKETINGU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jaké činnosti budete mít na starosti?, - Vytváření marketingové strategie společnosti, - Strategické a operativní řízení marketingu, - Přímé řízení menšího kolektivu, - Sestavování a řízení marketingového rozpočtu, - Medializace společnosti, - Průzkumy a analýzy trhů, , Co od vás očekáváme?, - Zkušenosti z oblasti marketingu, - Schopnost vedení a motivace týmu, - Zájem rozvíjet se na pozici, - Výborné komunikační dovednosti, - Kreativní dovednosti pro realizaci vlastních nápadů a projektů, - Vztah k technickém produktu, - Aktivní znalost anglického jazyka, , Co Vám můžeme nabídnout?, - Nabízíme zajímavou práci pro českého výrobce v oblasti zdravotnictví, - Podpoříme Vás v dalším rozvoji a vzdělávání, - Umožníme Vám pružnou pracovní dobu a nabídneme další benefity. Pracoviště: Medin, a.s. - pracoviště nové město na moravě, Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Hana Michalová, +420 566 684 355.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři školník/ice MŠ10 300 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři školník/ice MŠ Slavkovice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fyzická zdatnost, bezúhonnost, manuální zručnost, První kontakt emailem nebo telefonicky či osobně 6:30 - 13:00 Po-Pá. Pracoviště: Mateřská škola nové město na moravě,příspěvková organizace - slavkovice, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Martina Junová, +420 566 598 207.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatá Ester Ledecká
7

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Nejlepší programátoři CNC strojů rostou ve Žďáře nad Sázavou

Žďár nad Sázavou – Studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou Ondřej Vavera a Martin Zástěra vyhráli krajské kolo soutěž Řemeslo Vysočiny 2018 pro obor mechanik seřizovač – programování a obsluha CNC obráběcích strojů.

Ve sborovém zpěvu jde vždy o energii, kterou mu člověk dá

Žďár nad Sázavou – Na letošek připadlo hned několik významných výročí žďárského hudebního života. Většina jich je nějak spojena se Základní uměleckou školou Františka Drdly, která například slaví už 90. výročí vzniku. Žďárskou ZUŠ vede už deset let Dana Foralová.

Cepíny do ledu zaseknou v neděli

Vír – Až v neděli zaseknou první horolezci své cepíny do ledopádu ve Víru. Původně plánované sobotní otevření ledové stěny zmařila nepřízeň počasí. V minulých dnech nemrzlo tolik, aby skálu prokryla dostatečně silná vrstva ledu.

Fotbalisté Bystřice v derby vyzvou Vrchovinu

Žďársko – O nadcházejícím víkendu budou dalšími zápasy pokračovat přípravy fotbalových klubů. Kromě třetiligových a divizních mančaftů zahájily herní přípravu také mužstva krajských soutěží, tu a tam také některé okresní celky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT