V polovině června byla ukončena úvodní nominační fáze, kdy veřejnost mohla předkládat své návrhy na významné a zajímavé osobnosti.

Loni zastupoval Nové Město na Moravě v anketním klání držitel Koruny Himálaje a Koruny světa, horolezec Radek Jaroš. Ten nakonec skončil jako třetí.

Teď ho mezi nominovanými vystřídal další rodák z Nového Města na Moravě - novinář a bývalý ředitel stanic Českého rozhlasu Brno a Zlín Jaromír Ostrý. „Během svého rozhlasového působení získal cenu programového ředitele za významné zvýšení poslechovosti regionálního vysílání s přihlédnutím k tvůrčímu podílu na úspěšných cyklech Toulky českou minulostí, Trefa, Otázky a odpovědi, Stříbrný vítr a Kontakt. V současné době se mu podařilo rozjet zajímavý a ambiciózní projekt, který dostal přiléhavý název Moravská rodina,“ připomenul Stanislav Blažek, jednatel iniciativy Osobnost Moravy, která anketu organizuje.

Kromě Ostrého postoupili do finále bloger Ladislav Větvička, hudební skupina Fleret, kytarista, skladatel, textař a zpěvák Roman Horký, klavíristka Věra Lejsková, akademický sochař Otmar Oliva a trojice úspěšných starostů - Radek Vincour, Viktor Kohout a Vladimír Navrátil. „Až do 13. prosince je na internetové adrese osobnost.moravy.eu otevřena hlasovací anketa. Každý zájemce má možnost pravidelně hlasovat pro své oblíbené osobnosti. Může tak přímo ovlivnit, kdo z nominovaných Moravanek a Moravanů získá prestižní ocenění Osobnost Moravy 2020,“ uzavřel Blažek.