František Augustin se narodil 24.května 1846 v Sirákově. Základní školu absolvoval v Polné. Poté vystudoval gymnázium v Jihlavě a vídeňskou univerzitu. „Nakonec zakotvil v Praze. Podílel se na vzniku sítě srážkoměrných stanic, ta ve své době patřila k nejhustším na světě,“ připomenul Michal Musil.

Obec na svého slavného rodáka nezapomněla. V roce 2019 mu tam nechali vyrobit pamětní desku. „Nachází se v parčíku před domem, kde se narodil,“ upřesnil sirákovský starosta.

V místní prodejně seženou Sirákovští vše, co potřebují.
Sirákovská prodejna funguje i bez dotací. A dokonce je výdělečná

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

O tři roky dříve než pamětní deska vznikl znak obce. Kromě již zmíněné směrové růžice je na něm i hrot znázorňující střechu evropského rozvodí dělící odtok vod do Středozemního a Severního moře. „Evropské rozvodí je na kopci Blažkově. Je odtamtud moc pěkná vyhlídka. Kdysi tam bývala i rozhledna, ale ta už tam dávno není,“ poznamenal sirákovský obyvatel Zdeněk Blažek.

Pomyslná střecha je dvoubarevná. Připomíná tak další unikátnost Sirákova – hranici Čech a Moravy. Červená barva symbolizuje Čechy, modrá Moravu.