Není to poprvé, co Bradáč Žďárskou dominantu zdolal. „Je to už sedmý ročník, kterého se účastním. S každým rokem mám čas o tři vteřiny horší. Jenže i tentokrát bych to měl zvládnout pod minutu. Musel jsem si navíc dávat pozor na schody, abych nespadl. Každý je jinak vysoký a dlouhý. Jinak bych měl čas o něco lepší,“ říká závodník, který druhého října oslaví třiaosmdesáté narozeniny.

Hasiči a sportovci vyběhli schody na Zelenou horu.
Rozdíl osmdesáti let. Přesto faraónský běh na Zelenou horu zvládli oba závodníci

Alois Bradáč není žádným běžeckým nováčkem. Zapsal se už i do světových tabulek. Třetí místo získal v Austrálii na Olympijských hrách veteránů. „Díky běhání jsem procestoval svět. A kdyby nebylo totality stihnu toho ještě víc. Tehdy jsem prakticky nemohl nikam cestovat. Omezil mě taky covid s karanténou, když jsem nemohl moc chodit ven. Uvědomuji si, že jsem byl v nejohroženější skupině, jenže od té doby se už tolik nehýbu,“ vypráví důchodce, kterému by přesto mohl kdekdo sportovní výkony v tak pokročilém věku závidět.

Kromě Austrálie sbíral úspěchy také například v silničním běhu na Maltě. Z toho závodu totiž drží titul mistra Evropy. „Běhal jsem i ve Francii a dalších evropských zemích. Procestoval jsem ale i Česko,“ přibližuje nezastavitelný běžec. Ten soutěžil ve veteránských kategoriích také v Dobroníně, Kuřimi, Třebíči nebo Praze. „Zúčastnil jsem se i Žďárských schodů v parku Farská humna ve Žďáře nad Sázavou,“ potvrzuje Alois Bradáč, že ho běhání stále baví.

Alois Bradáč dokázal v dvaaosmdesáti letech vyběhnout po schodech na Zelenou horuAlois Bradáč Zdroj: Deník/Jiří KašpárekAlois Bradáč

Narodil se 2. října 1940
Je to úspěšný žďárský vytrvalostní běžec.
Má titul mistra Evropy ze závodů veteránů na Maltě.
Třetí místo získal v Austrálii na Olympijských hrách veteránů.
Úspěchy sbíral i v různých závodech po Česku.

I v sedmdesáti letech dokázal zaběhnout deset kilometrů pod padesát minut. „Po osmdesátce už to nejde. Jenže i když to už jde pomalu, stále se snažím, aby to bylo důstojné,“ uzavírá veterán Alois Bradáč, jehož mottem je, že běh nepřidá léta životu, avšak přidá život létům.