Hasičská fontána je však něco, co už předem vzbuzuje určitá očekávání. Město ke konci srpna ve spolupráci s několika jednotkami sboru dobrovolných hasičů vytvoří na hladině rybníku takřka fantastickou podívanou. Před zraky diváků se odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku. „Živou vodní fontánu vytvoří asi dvě stě hasičů a padesát proudnic,“ vyčíslil starosta města Martin Mrkos. Tímto se zároveň uvede výstava plovoucích soch na hladině rybníka.

Oslavy mají pro všechny velký význam. „Je to oslava památky. Památka je jako osoba, mluví a působí na nás. Má smysl a hodnotu i pro budoucí generace,“ řekl k tomu Constantin Kinský, majitel Zámku Žďár.

Ilustrační foto.
Zjištění detektivů: zakázku na pohřební služby ve Žďáře prověří ministerstvo

Starosta města má radost ze spolupráce s farností, zámkem a spolkem Putování za Santinim. I díky tomu mohli program rozdělit v podstatě do celého roku. „Nekoncentrujeme se na jedno datum, ale vytvořili jsme program, který oslavuje kulturu,“ potvrdil.

To hlavní by se však mělo odehrát od 24. září do svátku svatého Václava. „Zelená hora byla posvěcena 27. září 1722 v předvečer svátku svatého Václava,“ vysvětlil důvod Záleský.