„Doufám, že knihu určitě rádi vezmete do ruky a budete s nostalgií listovat a vzpomínat na časy dávno nebo ne tak dávno minulé,“ vzkázala čtenářům jedna ze spoluatorů publikace Jana Černá.

Kniha připomíná město tak, jak ho znali místní pamětníci. Texty jsou navíc doplněny řadou fotografií. „Ta první knížka zmizela z obchodů tak rychle, že jsme se nestačili ani nadechnout. A musel se honem pořizovat dotisk. Pořád nás lidé povzbuzují k dalším dílům. Právě jejich důvěra a jejich přízeň nás velmi inspiruje, ale také zavazuje. Doufám, že ani tentokrát nebudou knihou zklamaní,“ poznamenala Jana Černá.

Nova Civitas s sebou přinesla nejen křest netrpělivě očekávané publikace, ale i řadu vystoupení. Ať už tanečních nebo pěveckých. Na slavnostech se prezentovali žáci místní umělecké školy, které posléze vystřídali hudebníci zvučných jmen. Místní i návštěvníci se na slavnostech dokonale bavili. „Je to skvělé, já mám slavnosti města strašně ráda, nevynechala jsem ani jednu. A pokaždé si je užiji nejen já, ale i kamarádi, které pozvu. Je to úžasné odreagování od celotýdenního pracovního stresu,“ pochválila akci Jana Fialová z Nového Města na Moravě.

Novoměstští ale při slavnostech nemysleli pouze na zábavu. Trojice oděná v barvách novoměstského znaku prodávala losy do tomboly a výtěžek z prodeje putoval na účet novoměstského Nadačního fondu. „Tombola se jmenuje Hejkalův ranec štěstí a los stojí dvacet korun. Kdo bude mít štěstí, může vyhrát nějakou z tří set dvaceti cen, které máme připravené. Výtěžek z prodeje losů podpoří letos činnost Domácího hospice Vysočina, rekonstrukci památníku Hynka Hájka a výstavbu lezecké stěny ve sportovní hale. Nadační fond vždy rozděluje peníze do tří oblastí – sociální, sportu a kultury,“ vysvětlila Renata Slámová, která spolu se dvěma dívkami losy kolemjdoucím nabízela.

Jen málokdo odmítl podpořit novoměstský Nadační fond koupí losu. Na odbyt šly velmi rychle, a to také díky cenám, které bylo možné vyhrát. „Jsou mezi nimi poukazy do prodejen a restauračních zařízení, ale také třeba pětadvacet kilo brambor. Většinu cen poskytli místní podnikatelé. Někteří výherci si už svou výhru odnesli a měli velkou radost. Třeba pán, který vyhrál poukázku na nákup v klenotech. Těšil se, jak tím pak doma překvapí manželku,“ usmála se Alena Lukášová, která spolu s dalšími výhercům jejich ceny vydávala.