Na tuto otázku letos hledají odpověď ornitologové. Ti navíc chtějí, aby se do sčítání zapojila i veřejnost. „Ačkoliv se jedná o nápadný a všem dobře známý druh, nevíme, kolik párů v Kraji Vysočina hnízdí. Rádi bychom tuto mezeru ve znalostech zaplnili, což se nám s pomocí veřejnosti jistě podaří. Zapojte se do mapování hnízd čápa bílého na Vysočině, zaznamenávejte obsazená hnízda a případně i počet mláďat," vyzvala za pobočku České společnosti ornitologické na Vysočině na webu Dana Kořínková.
Do sčítání by se mohli zapojit i obyvatelé z Hodic na Jihlavsku, kde se jim jeden čapí pár uhnízdil. Nezvolil si k tomu však příliš vhodné místo. „U nás má čáp hnízdo na sloupu elektrického vedení. Dvakrát ho sundávali, ale on se stejně nedal a sedí tam pořád i se svojí družkou. Mladé ještě nemají. U nás ve vesnici je to taková atrakce," vyjádřil se obyvatel Hodic Martin Kodys.
Ornitologové uvítají také informace o hnízdění čápů bílých v předchozích letech či zaslání historických fotografií čapích hnízd.
Hnízdění čápa bílého je na Českomoravské vrchovině známo teprve od třicátých let minulého století. První hnízdění bylo zjištěno v osadě Kocourov u Slavíkova na Havlíčkobrodsku, a to v roce 1930. V roce 1935 byla první hnízdění zaznamenána na Žďársku ve Stránecké Zhoři a v Křižanově, na Třebíčsku v Jemnici v roce 1936 a na Jihlavsku v obci Doupě v roce 1937. Od té doby čápi na Vysočině hnízdili anebo se o to alespoň pokoušeli minimálně na 177 lokalitách.
Ornitologové z Vysočiny zároveň vyhlašují fotografickou soutěž letošního léta ve třech kategoriích. První kategorie se týká nejhezčí letošní fotografie hnízda čápa bílého v Kraji Vysočina. Druhá kategorie je o nejvíce letošních fotografií hnízd čápa bílého v Kraji Vysočina a třetí se věnuje největšímu počtu historických fotografií hnízd čápa bílého v Kraji Vysočina. „U fotografií uvádějte autora, lokalitu a datum pořízení. Vítěz v každé kategorii vyhraje přírodovědnou literaturu v hodnotě tisíc korun dle vlastního výběru. Ze zaslaných fotografií bude vytvořena webová fotogalerie čapích hnízd na Vysočině," upřesnila Kořínková.
U zasílaných pozorování mají lidé uvádět jméno pozorovatele, lokalitu, zda je hnízdo obsazené či nikoliv, počet mláďat a datum pozorování. Více informací zájemci naleznou na adrese www.birdlife.cz v pobočce ornitologů z Vysočiny.