Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ornitologové odchytávali sýce rousné

Žďársko - V rámci monitoringu evropsky významných druhů ptáků se v letošním roce ornitologové zabývali sýci rousnými a kulíšky nejmenšími.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Malé sovičky vyhledávají k hnízdění jehličnaté i listnaté lesy. Obývají obvykle dutiny stromů, ale nepohrdnou ani zavěšenou budkou. Dříve bylo sýce rousné možné zahlédnout především ve vyšších polohách, postupně se ale zabydlují i níže. Foto: Martin Pelán

„Sýc rousný společně s kulíškem nejmenším v současnosti patří mezi prosperující druhy, které v posledních desetiletích zaznamenaly významný územní početní rozvoj. Dříve byli považováni za horské druhy, zatímco v současnosti plošně hnízdí již v nadmořských výškách nad 450 500 metrů nad mořem. Jde o menší lesní sovy hnízdící v dutinách stromů nebo budkách," popsal dva ze sledovaných druhů ornitolog Ivo Hertl z Říček.

Ornitolog se zaměřuje na rozsáhlou oblast Bítešska a Křižanovska. „Na ploše zhruba sto kilometrů čtverečních lesa jsme nalezli nejméně patnáct okrsků sýců rousných a šest okrsků kulíšků nejmenších. Z toho na pěti místech bylo hnízdění sýců prokázáno nálezem obsazené hnízdní dutiny. Potravu těchto sov v naprosté většině úlovků tvoří drobní lesní obratlovci, především hlodavci," sdělil Ivo Hertl.

Do lesů se vydali ornitologové v tomto roce nejen na jaře, ale také na podzim. „V tomto ročním období provádíme noční odchyty sov, spojené s jejich kroužkováním. Tímto způsobem zjišťujeme například stáří ptáků a jejich přesuny. Zjistili jsme tak například přelet letošního mláděte na Bítešsko z Jihlavských vrchů, kde se této činnosti věnuje kolega. Letos jsem na Bítešsku zkontroloval dvacet sedm sýců, z nichž šest již bylo označeno dříve, třeba jako mláďata na hnízdě," vyjádřil se Ivo Hertl.

Monitoring sýců rousných pravidelně provádí i Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. „Už máme k dispozici ucelený přehled. V dubnu a květnu bylo ve Žďárských vrších zjištěno hnízdění sýců rousných na jedenácti lokalitách, z toho šest bylo úspěšných. Celkem jsme okroužkovali jednadvacet mláďat a podařilo se nám chytit a okroužkovat i dvě samice," popsal jarní odchyt ornitolog Jaromír Čejka. Ochranáři se do lesů s doupnými stromy vydali také na podzim. „Při nočních odchytech se nám podařilo „ulovit" sedm samců v rámci falešného podzimního toku," řekl Čejka.

Ornitologové ve Žďárských vrších monitorují malé sovičky už od roku 1988. „Jezdíme většinou na místa, kde už o sýcích víme. Při jarním odchytu škrábeme na doupné stromy, simulujeme zvuk predátora. Podzimní odchyty pomocí zvukové nahrávky jsou jiné než jarní. Velmi při nich záleží na počasí. Musí být zataženo, nesmí svítit měsíc a nesmí pršet ani foukat vítr. Pokud jsou tyto podmínky splněny, natáhneme síť a pustíme zvukovou nahrávku hlasu samečka. Jestliže je sýc přítomen, téměř okamžitě se ozve a letí odehnat narušitele ze svého teritoria," popsal „lovy beze zbraní" Jaromír Čejka.

Autor: Helena Zelená Křížová

18.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Památník padlých byl postaven v blízkosti lip svobody.
10

Žďárští hledají stromy svobody

Na fotografii jsou žáci třídy 1. B paní učitelky Viery Buchtové z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě. Příště představíme prvňáčky ze základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

O krampusy je ve Žďáře obrovský zájem, průvod přeložili k zimnímu stadionu

Žďár nad Sázavou – Velký zájem se strhl o chystaný průvod čertů-krampusů, který se ve Žďáře uskuteční v sobotu 25. listopadu v 17.30 hodin. Vstupenky jdou na dračku. „Proto jsme také místo původně plánovaného hřiště za sokolovnou akci přesunuli na ovál u zimního stadionu,“ řekl organizátor Radomír Fiksa.

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Žďár nad Sázavou – Plavební koridor v části Sázavy by si v budoucnu představovali představitelé žďárské radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení