„Blíží se třicáté výročí sametové revoluce a Novoměstská kulturní zařízení připravují rozsáhlou skupinu akcí, besed a pořadů připomínajících tuto událost. Mimo jiné bychom také rádi zorganizovali setkání pamětníků. Když jsme něco podobného uspořádali před deseti lety, zjistili jsme, že máme velice málo fotografií a jiných dokumentů z té doby. Proto se chceme obrátit na obyvatele Nového Města a okolí, zda nemají něco doma ve svých archivech,“ přednesla svou prosbu spoluorganizátorka vzpomínkových akcí Jana Černá z Nového Města na Moravě.

Kromě již zmíněných fotografií se organizátoři pídí také po písemných dokumentech a dalších materiálech spojených s hektickými listopadovými dny děvětaosmdesátého roku. „Byli bychom rádi, kdyby cokoliv, co doma najdou, donesli do novoměstského informačního centra. Tam zapůjčené materiály ofotí a následně v pořádku vrátí,“ slíbila Jana Černá.

Fotografií z té doby je prý zatím žalostně málo. Může za to mimo jiné i skutečnost, že tehdy měl jen málokdo kvalitní fotoaparát. „Částečně za to může také nepřízeň počasí. Bylo tehdy opravdu škaredě, dokonce i sněžilo. A spousta lidí se také fotit bála. Ani v muzeu a v archivu toho moc nemají. Pár fotek sice máme, ale většina z nich je velice nekvalitních. Ani pamětníci nepoznali některé tváře, které jsou na snímcích zachyceny. Třeba se letos podaří získat nějaké nové záběry,“ zadoufala Jana Černá.