Na zajišťování ochrany se podílí kromě ornitologů a lesních hospodářů také Krajský úřad Kraje Vysočiny. „Ačkoli ochraně orlů věnujeme značnou pozornost, tak se stále setkáváme s jednotlivými případy záměrných otrav těchto ptáků. V letošním roce došlo v lednu k otravě dvou orlů mořských a jednoho káněte lesního. Byl použitý zakázaný nervový jed karbofuran,“ popsal Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí.

Karbofuran způsobí zvracení, průjmy, křeče a ochrnutí. Živočich nakonec umírá udušením za plného vědomí kvůli ochrnutí dýchacích svalů. Jeden z otrávených orlů, který byl nalezený v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, zřejmě kvůli nízké dávce jedu, rychlému zásahu a péči v Záchranné stanici Lipec přežil a byl vypuštěn zpět do přírody.

V nedávné době byl jeden orel mořský také v Záchranné stanici Pavlov na Havlíčkobrodsku. Mládě orla trpělo plísňovým onemocněním vzdušných vaků, nakonec se ho podařilo zachránit a orel putoval zpět do přírody u Horní Cerekve.

V případě, že někdo v přírodě najde otráveného dravce, nesmí na něj sahat. Nejlépe je okamžitě volat Českou ornitologickou společnost.

V Kraji Vysočina v současné době hnízdí přes dvacet párů orlů mořských. Celkem dvanáct párů přivedlo na svět dohromady devatenáct mláďat. Orel mořský hnízdí hned v prvních měsících roku a potřebuje klid. To se ale dost často kryje s obdobím těžby kůrovcového dříví, proto krajský odbor životního prostředí a zemědělství apeluje na vlastníky lesů a hospodáře, aby se těžbě věnovali pouze od konce června do začátku ledna.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V centru Bystřice opraví vodovod a omezí parkoviště

Masarykovo náměstí v Bystřici nad Pernštejnem | Video: Deník/Jiří Kašpárek