Rekonstrukce byla rozdělena do devíti fází, aby se lékaři v uzavření svých pracovišť postupně vystřídali. Pacienti, již se do zdravotnického zařízení sjíždí ze Žďáru, ale i z desítek okolních obcí, by měli sledovat webové stránky polikliniky či se o přítomnosti doktora předem telefonicky informovat.

„Oprava je už nutná, rozvody vody a kanalizace jsou v havarijním stavu. Část budovy už byla zrekonstruována loni. Přestože stále máme hospodářskou krizi, a snahou je tedy spíše šetřit, žďárští radní podpořili záměr provést opravy naráz v celém zbytku budovy," nechala se slyšet žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

Vše ještě letos

Dle plánů původního ředitele polikliniky Slavomíra Pipy měly být opravy rozloženy až do roku 2013. Stávající šéf zdravotnického zařízení Michal Hubert Zrůst se ale se souhlasem vedení města rozhodl pro celou uvedenou rekonstrukci za 3,1 milionu korun už letos.

V plánu je pro tento rok i několik dalších úprav v poliklinice. „Musejí být určitě vyměněny vstupní dveře, u nichž je kvůli špatnému stavu elektroniky problém s občasným sevřením procházející osoby. Opravena bude také podesta u vchodu, která protéká. Voda se tak dostává přímo do prostor, kde sídlí naše výpočetní oddělení," vysvětlil Michal Hubert Zrůst s tím, že nové vstupní dveře budovy budou rovnou opatřeny i elektronickým docházkovým systémem pro zaměstnance.

Další investice polikliniky, jež je příspěvkovou organizací města, se budou odvíjet především od aktuální finanční situace tohoto zařízení. Rozpočet 3,1 milionu korun za opravu vodovodů a kanalizací, o kterou se podělí město a samotná poliklinika, se totiž ještě může drobně navýšit.

Úspory v topení

Pokud ale všechno půjde podle nynějšího plánu a platby od pojišťoven budou přicházet tak, jak mají, vedení žďárské polikliniky má podle Michala Zrůsta v plánu také nákup termoregulačních ventilů na radiátory topení.

„Jde nám o komplexní a efektivní řešení potíží s úniky tepla. Rádi bychom dosáhli vhodné regulace teploty na chodbách, v ordinacích, čekárnách. Tuto problematiku chceme ale ještě rozhodně řešit s odborníky," podotkl Michal Hubert Zrůst. Zvažována podle něj je i koupě nových přístrojů do některých pracovišť. „Naši zaměstnanci se stále vzdělávají, zvyšují si kvalifikaci a tomu by mělo odpovídat i vybavení," dodal Michal Hubert Zrůst.

Poliklinika stojí ve Žďáře nad Sázavou již tři desítky let. Do majetku města ale přešla až po revoluci. Městu patří jen jedna část budovy. Kromě rehabilitace jde o laboratoř, rentgen a ultrazvuk. Zaměstnáno tam je přes tři desítky lidí. Další prostory jsou pronajímány privátním lékařům a dalším subjektům.