Ani letos se letní cestování po Vysočině neobejde bez uzavírek silnic. Žďársko nebude výjimkou, o čemž ví své i důchodce František Beránek z Velkého Meziříčí. „Co jsem se tak díval, tak ať vyjedu z Meziříčí na jakoukoli stranu, vždy po pár kilometrech narazím na nějakou uzavírku,“ glosoval senior.

Ředitelství silnic a dálnic začalo 2. května stavět téměř 700 metrů dlouhou přeložku silnice I/37 ve Žďáru nad Sázavou.
Ve Žďáře začala stavba nové silnice, za rok zrychlí jízdu na Jihlavu

Ten má spády hlavně směrem na jih k Třebíči, ale podotýká, že jízdu mu okoření i uzavírky na druhou stranu okresu. „Když to vezmu popořadě, tak na Třebíčsko je zavřená hlavní silnice, prakticky hned vedle se kope i na silnici na Měřín a u Tasova se dělá nový most. A když pojedu do Žďáru, tak tam se pro změnu pracuje na novém obchvatu,“ vypočítal Beránek dopravní omezení, která se mu jeví jako nejdůležitější.

Tento výčet však rozhodně není úplný. Silnic se po celém okrese opravuje mnohem více.

Je ale pravda, že zmíněné práce na první etapě obchvatu Žďáru nad Sázavou stojí z hlediska důležitosti v popředí. Dotčený úsek sice není dlouhý, zdržení však přináší. Výsledek však podle žďárského starosty Martina Mrkose zcela vyváží současnou neutěšenou dopravní situaci, na kterou místní žehrají už léta. „Abych se vůbec dostal včas na slavnostní zahájení prací na obchvatu, radši jsem na místo jel na kole. Autem bych to nestihl,“ podotkl s úsměvem Mrkos.

„Z pohledu dvacetitisícového města je to obrovský posun dopředu. Těším se, že za rok tu už pojedeme auty a městu se odlehčí,“ doplnil starosta.

Akce KSÚSV na Žďársku

Pokládka asfaltobetonu:

 • II/388, Bohdalov – Březí nad Oslavou, 1,73 km – práce jsou zahájeny, měly by být dokončeny do začátku srpna
 • III/3881, Pokojov průtah, 0,55 km – práce jsou zahájeny, práce by měly dokončeny do začátku srpna (jedná se o stavbu v součinnosti s pracemi mezi Bohdalovem a Březím)
 • II/349, křižovatka III/3496 – hranice okresů ZR/TR, 1,99 km – práce probíhají, stavba by měla být zprovozněna do 23. 6.
 • III/38815, Vodní dílo Vír I hráz, 0,38 km – uzavírka asi tři týdny o prázdninách, kdy nejezdí autobus
 • III/3911, křižovatka II/391 – Kadolec – křiž. I/37, 3,85 km – 2. pololetí, rozděleno na etapy, aby byl stále přístup do obce
 • III/3877, hranice kraje – Chlébské, 1,42 km, předpoklad v červenci, uzavírka jeden měsíc
 • III/36034, Skalský Dvůr – Lísek, 1,83 km – zahájení v červnu, uzavírka jeden měsíc

 Rekonstrukce a opravy mostů:

 • III/36210 Bolešín – most ev. č. 36210-3, celková rekonstrukce – uzavření od června na tři měsíce

Zdroj: KSÚSV

Další významné stavby:

 • I. etapa obchvatu Žďáru nad Sázavou – probíhá, práce potrvají do příštího roku
 • Řidiči dále musejí počítat se stavbami v blízkém okolí Žďárska:
 • Uzavírka silnice mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí (v blízkosti Rudíkova), potrvá do října letošního roku
 • Uzavřený most mezi Tasovem a Kamennou na Třebíčsku

Obchvat staví Ředitelství silnic a dálnic, které jej má skutečně v plánu otevřít až v roce 2025. Stavby na silnicích druhých a třetích tříd však spadají do kompetence kraje, respektive Krajské správy a údržby silnice Vysočiny (KSÚSV).

Mezi ně patří například Beránkem komentované práce na dvoukilometrovém úseku silnice II/349 od Měřína na Třebíč. „V tomto případě se jedná o pokládku asfaltobetonu. Stavba by tam měla být zprovozněna do 23. června,“ přinesl potěšující zprávu technicko-správní náměstek KSÚSV Tomáš Mátl.

Uzavírky v okrese Žďár nad Sázavou během letního období.Uzavírky v okrese Žďár nad Sázavou během letního období.Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Jinde však řidiči pocítí omezení po celou dobu prázdnin. Asi největší komplikace zakusí obyvatelé Pokojova a okolí, přes který si řidiči z východní strany okresu občas zkracují cestu do Jihlavy. „Pracuje se tam na průtahu obcí a zároveň na silnici spojující Bohdalov s Březím nad Oslavou. Hotovo by mělo být do začátku srpna,“ uvedl náměstek ke stavbě dlouhé více než dva kilometry.

Podobně rozsáhlá je třeba i uzavírka mezi Skalským Dvorem a Lískem. Jiné omezení se dotkne obyvatel Bolešína na samé hranici Vysočiny s Jihomoravským krajem. Ve směru na Olešnici, těsně u hranic kraje, se bude opravovat most. „V tomto případě půjde o celkovou rekonstrukci. Uzavření je naplánované od června na tři měsíce,“ doplnil Mátl.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Podle něj lze objízdné trasy u probíhajících staveb najít na portálu Dopravní info.

„U ostatních akcí vyjdou ze správního řízení. Jsou vždy stanovovány tak, aby zajížďka byla co nejmenší, pro těžká nákladní vozidla je v některých případech delší kvůli omezení zatížitelnosti mostů na objízdné trase. U akcí vedených přes obec jsou uzavírky vždy etapizovány tak, aby obec nebyla takzvaně odříznuta,“ vysvětlil náměstek.