Místním obyvatelům největší akce desetiletí zajistí jistý komfort v trendu evropského bydlení. Do dokončení zbývá měsíc. Rekontrukce přesáhne v součtu 30 milionů korun.

„Budu si stěžovat při kolaudaci. Zrušili jsme septiky a z nové kanalizace před domem se při změnách počasí šíří dešťovou vpustí zápach. Je cítit i při zavřených oknech,“ postěžoval si v neděli Deníku obyvatel, který si nepřál uvést jméno kvůli potížím. „Z dálky vypadá rekonstrukce hezky, ale na bezbariérový trend v Evropě nikdo nepamatoval, Máme tu samé schůdky a betonové obrubníky,“ doplnil muž.

„Lidé dostali nový vodovod a kanalizaci včetně domovních přípojek. K tomu veřejné osvětlení, bezbariérové chodníky a 50 parkovacích míst včetně tří pro postižené. Jezdí přes rekonstruovaný železniční přejezd a mají další vymoženosti,“ vyjmenoval starosta Vladislav Nechvátal. „Každá velká akce je terčem stěžovatelů, jimž není nikdy nic vhod,“ dodal.

Vyhozené peníze?

„Třeba zcela nevyhovující železniční přejezd s dřevěnou výplní nahradil asfaltový s ideálními jízdními i hlukovými parametry,“ upřesnil místostarosta Vladislav Hynk. „Bude to krása a velká změna k lepšímu, už se nemůžeme dočkat,“ těší se na dokončení prací Marta Doležalová.

„Utopili v tom hodně peněz. Nevím, kam a jak vůbec budeme v zimě vyhrnovat sníh ze dvorů. K tomu zapomněli v ulici vyznačit stezku pro cyklisty,“ nelíbí se stěžovateli.

„Nikdo si oficiálně nestěžoval. Mám za to, že komunikace je dobře udělaná od projektu až po vyhotovení,“ namítl Hynk.

„Chystáme řadu vylepšení. Pro zastupitele máme ke schválení strategický plán na nejbližší dobu s pětadvaceti významnými záměry,“ přiblížil starosta Nechvátal. Jedním z nich je metropolitní síť města s vysokorychlostním přenosem internetu a televize včetně spojení s městskými organizacemi. Přenos zajistí optické kabely.

Čenkovská ulice už má pod povrchem tzv. chráničky, jimiž vodiče povedou. Mezi další projekty patří obnova zimního stadionu, příprava stavebních parcel, komunikace k průmyslové zóně a další.

Město vybojovalo během tří let čtyři významná ocenění. Například cenu Sdružení historických měst za nejlepší přípravu Programu regenerace městských památkových rezervací a zón či jednu z prestižních cen Petra Parléře za úpravu nábřeží. Letošní zářijová je zvláštní cena časopisu Moderní obec za úpravu veřejného prostoru.