Protože hradby stojí podél silnice v ulici Kostelní, bylo nutné je staticky zabezpečit. „Zčásti se odebrala zemina pod opevněním a pod úrovní terénu se vyzdila opěrná zeď, která plní funkci základů. Hradby měly z vnější strany už vážné trhliny,“ vysvětlil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

V současné době se řeší odvodnění. „Dříve, když přišly silné deště nebo tál sníh, voda bez problémů odtékala. Když se vytvořily nové základy, vymýšlíme, jak to udělat, aby do nich voda zbytečně netlačila,“ doplnil starosta.

V rámci opravy opevnění kostela se provedla také výměna starých kanalizačních a vodovodních přípojek, které vedou do kostela a na starý hřbitov. „Následně po úpravě terénu budou provedeny práce na spárování kamenného opevnění,“ nechal se slyšet Miroslav Báňa.

Náklady na již druhou etapu opravy kostela se vyšplhají na jeden milion dvě stě tisíc korun. „Padesát procent z částky čerpáme z dotace od ministerstva kultury,“ sdělil starosta.

Práce na základech k opevnění kostela

Kostel svatého Jana Křtitele situovaný v severní vyvýšené části Velké Bíteše je dominantou města. Původní pozdně románská podoba stavby se nedochovala, jen část obvodových zdí byla pojata do gotické přestavby ze sklonku 15. století, kdy vzniklo síňové dvoulodí se třemi sloupy a stropním žebrovím zakončeným kůrem a věží z lomového kamene.

Z oné doby je i mohutné opevnění kolem kostela zesílené dvoupatrovou vstupní věží a také pěti baštami se střílnami.